Archipelag GUŁag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Archipelag GUŁAG: 1918-1956, próba dochodzenia literackiego
Архипелаг ГУЛАГ
Autor Aleksander Sołżenicyn
Miejsce wydania Francja
Język francuski
Data I wyd. 1973
Wydawca Éditions du Seuil
Typ utworu powieść

Archipelag GUŁAG: 1918-1956, próba dochodzenia literackiego (Архипелаг ГУЛАГ) – najważniejsze, trzytomowe dzieło Aleksandra Sołżenicyna, napisane w formie relacji historycznej, powstałe w latach 1958-1968. Na Zachodzie wydano je po raz pierwszy w 1973, zaś w Związku Radzieckim oficjalnie w 1989 (wcześniej funkcjonowało w obiegu podziemnym).

Jest ono wymownym świadectwem zbrodniczej działalności systemu komunistycznego w ZSRR. Autor, wykorzystując swoje doświadczenia, pokazał rozwój i rozprzestrzenianie się systemu więziennictwa radzieckiego, którego celem pierwotnym miała być "eliminacja wrogich klas społecznych". W konsekwencji powstał cały "archipelag" obozów koncentracyjnych i obozów morderczej pracy, nazwany od instytucji zarządzającej (Gławnoje Uprawlenije Łagierej) Archipelagiem GUŁag. Dzieło jest świadectwem stopniowego odzierania człowieka z jego godności i zmuszania do niewolniczej pracy pod bardzo wzniosłymi hasłami.

Na Zachodzie książka ta wywołała ogromne poruszenie, które doprowadziło do rozwiania iluzji na temat systemu komunistycznego oraz osłabienia wpływów komunistów zachodnioeuropejskich.

  • Aleksander Sołżenicyn: Archipelag GUŁag 1918-1956. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS Sp z o.o., 2010. ISBN 978-83-7510-343-4 tom 1-3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]