Armand Gensonné

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Armand Gensonné
Data i miejsce urodzenia 10 sierpnia 1758
Bordeaux
Data i miejsce śmierci 31 października 1793
Paryż

Armand Gensonné (ur. 10 sierpnia 1758 w Bordeaux, zm. 31 października 1793 w Paryżu) – polityk czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, żyrondysta.

Gensonné urodził się w rodzinie chirurga wojskowego. Ukończył studia prawnicze w swoim rodzinnym mieście i podjął pracę jako adwokat, następnie sędzia sądu okręgowego. Aktywnie angażował się w działalność kulturalną miasta, razem z Pierre Vergniaudem, również późniejszym deputowanym Żyrondy, założył pierwszy w Bordeaux klub polityczny.

W 1790 r., będąc republikaninem, odmówił przyjęcia królewskiej nominacji na "sekretarza miasta" (odpowiednik dzisiejszego mera), zgodził się jednak na porzucenie kariery sądowniczej na rzecz stanowiska prokuratora przy ludowym zarządzie Bordeaux (tzw. komunie, na wzór Komuny Paryża). W 1791 Gensonné został deputowanym do Legislatywy, gdzie od początku popierał Jacques'a Brissota i tym samym znalazł się w obozie umiarkowanych republikanów. Był członkiem Komitetu Dyplomatycznego, odpowiedzialnego za kreowanie propozycji polityki zagranicznej i okazał się jednym z najgłośniejszych orędowników wypowiedzenia wojny Austrii.

Wybrany ponownie do Konwentu Narodowego, ponownie znalazł się w Komitecie Dyplomatycznym, otrzymał również stanowisko w komitecie odpowiedzialnym za projekt nowej konstytucji. W czasie procesu Ludwika XVI domagał się referendum ludowego w kwestii kary dla obalonego króla, ale gdy ta propozycja przepadła, zagłosował za śmiercią i bezzwłocznym wykonaniem wyroku. Mimo tego uważany był za jednego z bardziej umiarkowanych żyrondystów. Domagał się m.in. surowego ukarania sprawców masakr wrześniowych, postawienia Marata przed Trybunałem Rewolucyjnym i ograniczenia uprawnień Komuny Paryża.

2 czerwca 1793 został na żądanie uzbrojonych sekcji paryskich aresztowany razem z 21 innymi czołowymi żyrondystami. Choć miał możliwość uciec z Paryża i tym samym uniknąć procesu i niemal pewnej egzekucji, odmówił, podobno mówiąc przy tym: "Nie mam żadnych złudzeń co do mojego losu, ale poddam się mu bez szemrania. Moi wyborcy wysłali mnie tutaj - umrę na posterunku". W dniach 24–30 października 1793 odbył się proces żyrondystów, zakończony wyrokami śmierci dla wszystkich oskarżonych.

Armand Gensonné został zgilotynowany dzień po ogłoszeniu wyroku.