Asger Jorn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Asger Jorn

Asger Jorn – pseudonim artystyczny Olufa Jørgensena, artysty pochodzenia duńskiego, żyjącego w latach 1914-1973.

W 1936 roku Jorn opuścił Danię, wyjechał do Francji by przyłączyć się w Paryżu, do prowadzonej przez Fernanda Légera Académie Contemporaine ("Akademii Współczesnej"). W czasie II wojny światowej, podczas okupacji nazistowskiej w Danii, działał w komunistycznym ruchu oporu, a także współtworzył grupę artystyczną Høst.

Kiedy po wojnie środowiska lewicowe zostały podporządkowane Duńskiej Partii Komunistycznej, a wszelka myśl krytyczna zaczęła podlegać ocenzurowaniu, Jorn – na znak protestu – opuścił partię (choć pozostał wierny ideologii komunistycznej przez całe swoje życie); powrócił do Paryża, tam wraz z m.in. Christian Dotremont'em, Karel Appel'em, Constant'em, Corneille'm i Carl-Henning Pedersen'em założył międzynarodową grupę artystyczną Cobra.

Następnie, po rozwiązaniu grupy, stał się jednym z inicjatorów powstałej z połączenia Francuskich Letrystów (Lettrist International) i Londyńskiego Towarzystwa Psychogeograficznego (London Psychogeographical Association) Międzynarodówki Sytuacjonistycznej (Situationist International).

Początkowo malował ekspresjonistyczne pejzaże i portrety, lecz w latach 30. zaczął skłaniać się ku abstrakcji. Inspirował się pracami W. Kandinskiego, P. Klee oraz J. Miró. Stosował technikę automatyzmu, nakładając na płótno grube warstwy farby, tworząc układy pogmatwanych linii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]