Automobili Pininfarina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Automobili Pininfarina
Automobili Pininfarina GmbH
Ilustracja
Logo Automobili Pininfarina
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Monachium

Data założenia

2018

Prezes

Paolo Dellachà

Dyrektor

Luca Borgogno

Udziałowcy

Mahindra (100%)

brak współrzędnych
Strona internetowa
stoisko firmy, Geneva Motor Show 2019
Pininfarina Battista, Concours d'Elegance Classic Car Motor Show 2019
Pininfarina Battista Anniversario
Pininfarina Battista Edizione Nino Farina

Automobili Pininfarina GmbH – niemiecki producent elektrycznych hipersamochodów z siedzibą w Monachium działający od 2018 roku. Należy do indyjskiego koncernu Mahindra & Mahindra.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak indyjski koncern motoryzacyjny Mahindra & Mahindra w grudniu 2015 roku kupił za kwotę 28 milionów dolarów słynne włoskie studio projektowe Pininfarina SpA, stał się on jednocześnie wyłącznym właścicielem praw do nazwy Pininfarina[1]. W lutym 2018 roku indyjski magazyn motoryzacyjny Autocar India przedstawił jako pierwszy informacje o nowym projekcie elektrycznego hipersamochodu, któremu przewodzić miał były szef indyjskiego oddziału Audi, Michael Perschke[2].

W kwietniu 2018 roku Mahindra & Mahindra oficjalnie ogłosiła utworzenie nowej filii Automobili Pininfarina, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami ogłaszając skoncentrowanie się na produkcji samodzielnej konstrukcji elektrycznych hipersamochodów. Niezależnie od bratniej Pininfariny z Włoch, firma ogłosiła plany stosowania nazwy Pininfarina jako marka swoich przyszłych pojazdów[3]. Przy aktywnym udziale włoskich stylistów i inżynierów, w przeciwieństwie do protoplasty Automobili Pininfarina jest firmą niemiecką[4] z siedzibą w Monachium[5].

Za priorytet nowe przedsiębiorstwo obrało skonstruowanie elektrycznego hipersamochodu, realizując przez to marzenie przedstawicieli Pininfariny o samochodzie zbudowanym pod własną marką[6]. W drugiej połowie 2018 roku firma przeszła do rozbudowy kadry inżynierów i stylistów, nawiązując także współpracę z niemieckim kierowcą wyścigowym Nickiem Heidfeldem, który objął funkcję kierowcy testowego i ambasadora marki Pininfarina[7]. Nawiązano także współpracę z chorwackim producentem elektrycznych hipersamochodów Rimac, podpisując umowę o pozyskanie układu napędowego i innych podzespołów technicznych do przyszłego hipersamochodu Pininfariny[8].

Battista[edytuj | edytuj kod]

Podczas salonu samochodowego Geneva Motor Show w marcu 2019 roku Automobili Pininfarina przedstawiła swój pierwszy pojazd, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w postaci w pełni elektrycznego hipersamochodu. Otrzymał on nazwę Pininfarina Battista[9], oddając przez to hołd założycielowi Pininfariny, Battiście Pininfarinie[10]. Po opóźnieniach wywołanych m.in. pandemią COVID-19, pierwsze dostawy pojazdu do egzemplarzy rozpoczęły się w drugiej połowie 2021 roku[11], z łączną wielkością produkcji ograniczoną do 150 egzemplarzy[12].

Rozwój oferty[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze przed debiutem Battisty, Automobili Pininfarina zapowiedziało plany rozbudowy oferty o kolejne konstrukcje w trzeciej dekadzie XXI wieku. Drugim modelem firmy miał zostać duży, sportowy SUV o roboczej nazwie Pininfarina PF1. Do jego zbudowania niemieckie przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z innym startupem specjalizującym się w elektrycznych samochodach, amerykańskim Rivianem. SUV Pininfariny ma dzielić układ napędowy i platformę z modelem Rivian R1S[13]. Ostatecznie jednak to dwumiejscowy roadster B95 oparty na Battiście przedstawiony w sierpniu 2023 został drugim produktem firmy, z pierwszymi dostawami zaplanowanymi na 2025 rok[14].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Planowane[edytuj | edytuj kod]

Studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Pininfarina Pura Vision (2023)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]