Awra Amba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Awra Amba
Biblioteka w Awra Amba
Warsztat tkacki

Awra Ambaetiopska społeczność intencjonalna licząca około 500 osób, znajdująca się 73 kilometry na wschód od Bahir Dar w ueredzie Fogera w regionie Amhara. Została założona w 1980 przez grupę skupioną wokół Zumry Nuru[1] w celu rozwiązywania problemów społeczno-ekonomicznych poprzez wzajemną pomoc w warunkach egalitaryzmu i równości płci — w wyraźnym kontraście do tradycyjnych norm społeczeństwa Amhara[2]. Nazwa oznacza „wierzchołek wzgórza” w języku amharskim[3].

Założona przez Zumrę Nuru, obecnie współprzewodniczącego społeczności, i 19 innych osób podzielających jego wizję, na stan 2016 r. Awra Amba liczy około 450 członków i jest podawana jako modelowy przykład zmniejszania ubóstwa i promowania równości płci w kraju, w którym kobiety są na ogół podporządkowane mężczyznom[4][5][6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Awra Amba została założona w 1980 roku przez Zumrę Nuru[2]. W 1989 r. społeczność została na 4 lata wygnana ze swojej osady z zarzutem popierania komunistów[4]. Po upadku Dergu i przekształceniu ustroju Ludowo-Demokratycznej Republiki Etiopii, społeczność powróciła do swojej osady w 1993 roku, ale większość jej pól zostało zajętych poprzez sąsiadów. 18 hektarów nie wystarczyło do wyżywienia mieszkańców wioski. Zajęli się oni tkactwem, młynarstwem, handlem i turystyką. We wsi jest kilka młynów, które świadczą usługi dla mieszkańców okolicznych wsi. Także w zbudowanej we wsi szkole mogą uczyć się wszystkie dzieci, niezależnie od miejsca zamieszkania[4].

Opis społeczności[edytuj | edytuj kod]

Osoby zaangażowane we wsi pracują razem, są pracowite, zdyscyplinowane i pewne siebie, co wyróżnia społeczność Awra Amba spośród innych społeczności Amhary. Kobiety mają równe prawa z mężczyznami i nie ma pomiędzy nimi rozróżnienia w podziale pracy. W społeczności nie wyznaje się żadnej religii, w odróżnieniu od większości społeczności w Etiopii. Wierzą w ciężką pracę i bycie dobrym dla innych ludzi. Utrzymują swoje domy i otoczenie w czystości. Kradzież jest postrzegana jako bardzo nieprzyzwoita[2].

Społeczność podlega ostracyzmowi, ponieważ nie należy do żadnego z dwóch głównych ugrupowań religijnych — chrześcijaństwa ani islamu. Dlatego też Awra Amba nie otrzymała ziemi uprawnej, ale zamiast tego została zepchnięta do najbardziej bezpłodnego i zarażonego malarią zakątka dystryktu. Ponieważ nie mogą żyć z działalności rolniczej, zdywersyfikowali działalność w branży tkackiej, używając zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych maszyn tkackich. Dodatkowo, korzystając z trzech młynów dostarczonych przez Regionalną Agencję Rozwoju Mikro i Małej Przedsiębiorczości, oferują usługi przemiału okolicznym rolnikom. Wieś ma nadzieję zarobić więcej pieniędzy na budowę wodociągów i kanalizacji, utorowanie drogi i stworzenie funduszu edukacyjnego dla dzieci[7].

Wioska jest wyjątkowa nie tylko ze względu na stosunek do płci, religii i edukacji, ale także ze względu na bezpieczeństwo socjalne, jakie zapewnia swoim potrzebującym członkom i członkiniom. Istnieją formalne komitety, które zapewniają usługi, które obejmują: edukację, przyjmowanie gości, opiekę nad pacjentami, osobami starszymi i dziećmi oraz zdrowie społeczności. Rozpoczęli kampanię na rzecz umiejętności czytania i pisania dla dorosłych, bibliotekę i przedszkole. Pomimo życia w kulturze często praktykującej wczesne małżeństwa, mieszkańcy Awra Amba zdecydowali, że dziewczęta powinny wychodzić za mąż dopiero po ukończeniu 18 lat, a chłopcy w wieku 22 lat lub wyższym[5].

Sukces wsi stał się przedmiotem licznych badań. „Tak wielu przywódców chrześcijańskich i muzułmańskich zewsząd [z całej Etiopii], a także niektórzy z zewnątrz, odwiedziło wioskę, ponieważ jest ona bardzo znana ze swoich wysiłków na rzecz wyeliminowania ubóstwa” – mówił Mulgeta Wuletaw, regionalny administrator rządu i członek parlamentu[7]. Innym zwolennikiem jest Mohammed Mussa, konsultant ds. rozwoju obszarów wiejskich, który przygotował studium przypadku dotyczące wsi dla Banku Światowego. „To niezwykła inicjatywa w tradycyjnej i konserwatywnej społeczności” – mówił. „To dobry przykład dla innych społeczności etiopskich – a nawet poza Etiopią – ze względu na równość płci, etykę pracy i system ubezpieczeń społecznych”[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Annalisa Audino, Zumra Nuru and Awra Amba: a story from 10.000 gardens in Africa [online], Slow Food International, 26 lutego 2018 [dostęp 2023-02-14] (ang.).
  2. a b c Don Duncan, This Ethiopian village has gained wealth, but has bred hostility [online], 12 grudnia 2013 [dostęp 2023-02-14].
  3. » The Ethiopian Utopia [online], web.archive.org, 14 grudnia 2013 [dostęp 2023-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-14].
  4. a b c Don Duncan, Utopia in action – DW – 10/15/2013 [online], dw.com, 15 października 2013 [dostęp 2023-02-14] (ang.).
  5. a b Mohammed Mussa, Case 5: Amhara Region: Community Self-Help in Awra Amba, „Study on Effective Empowerment of Citizens in Ethiopia: Case Studies”, Annex 1, "web.archive.org" - Wayback Machine, 6 stycznia 2009 [dostęp 2023-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-06].
  6. Zac Crellin, The Commune in Ethiopia Where Feminism is the Law [online], Atlas Obscura, 14 września 2016 [dostęp 2023-02-14] (ang.).
  7. a b c In Ethiopia, one man's model for a just society [online] [dostęp 2023-06-07].