Baojun Yep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Baojun Yep Plus)
Baojun Yep
Baojun Yep Plus
Ilustracja
Baojun Yep
Producent

Baojun

Zaprezentowany

Luty 2023

Okres produkcji

od 2023

Miejsce produkcji

Liuzhou

Dane techniczne
Segment

crossover segmentu A

Typy nadwozia

3-drzwiowy crossover
5-drzwiowy crossover (Yep Plus)

Napęd

tylny

Długość

3381 mm (Yep)
3996 mm (Plus)

Szerokość

1685 mm (Yep)
1760 mm (Plus)

Wysokość

1721 mm (Yep)
1726 mm (Plus)

Rozstaw osi

2110 mm (Yep)
2560 mm (Plus)

Masa własna

1006 kg

Liczba miejsc

4

Dane dodatkowe
Konkurencja

BYD Seagull
Hengrun HRS1

Baojun Yepelektryczny crossover klasy miejskiej produkowany pod chińską marką Baojun od 2023 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Baojun Yep – tył
Baojun Yep – sylwetka
Baojun Yep - kokpit

W lutym 2023 chińska filia joint-venture SAIC-GM-Wuling, marka Baojun, przedstawiła nowy niewielki miejski samochód w postaci połączenia 3-drzwiowego hatchbacka z cechami nawiązującymi do dużych samochodów terenowych[1]. W rezultacie powstał crossover Baojun Yep[2].

Samochód wyróżnił się kanciastą sylwetką z wyraźnie zarysowanymi nadkolami, czarnymi zderzakami i nakładkami na progi, a także imitacją koła zapasowego na klapie bagażnika[3]. Producent zastosował pełne oświetlenie LED, z charakterystycznym układem pasów w przednich kloszach[3]. Ponadto, pomimo niewielkich wymiarów zewnętrznych Baojun Yep jest samochodem 4-osobowym mogącym pomieścić po 2 pasażerów w każdym rędzie siedzeń[3], co osiągnięto przy niespełna 3,4 metra długości[4].

Kabina pasażerska utrzymana została w minimalistyczno-cyfrowym wzornictwie z elementami w stylu retro, łącząc panele o fakturze imitującej aluminium z tymi w barwie szczotkowanej szarości. Przed kierowcą znalazł się cyfrowy wyświetlacz elektronicznych zegarów, które połączono jedną taflą z sąsiadującym dotykowym wyświetlaczem systemu multimedialnego. Oba zyskały przekątną 10,25 cala[5]. Pod maską wygospodarowano przedni bagażnik o pojemności 35 litrów, który został zaadaptowany do funkcji lodówki umożliwiającej umieszczenie pionowo np. butelek z napojami[6].

Producent przewidział rozbudowany pakiet personaliacji, na czele z nietypowym opcjonalnym rozwiązaniem w postaci możliwości pokrycia szerokiego na 1 metr pasa na klapie bagażnika naklejkami z wzorami graficznymi. Na jej początku, w miejscu imitacji osłony koła zapasowego, znalazł się opcjonalny wyświetlacz LCD umożliwiający wyświetlanie animacji, komunikatów i emotikon, wizualnie nawiązując do popularnego zegarka Apple Watch[7]. Baojun przewidział także wariant stylistyczny w stylu retro wyposażony m.in. w bagażnik dachowy wykończony tkaniną, dodatkowe nakładki na progi czy wypukłe, lśniące dekielki na alufelgi[5].

Yep Plus[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2024 zaprezentowana została wydłużona, 5-drzwiowa odmiana o nazwie Baojun Yep Plus. Samochód otrzymał nie tylko dodatkową parę drzwi i w efekcie większy rozstaw osi, ale i wyższe oraz szersze nadwozie[8]. Dach przyozdobiły relingi, z kolei za słupkiem C znalazła się nakładka w kontrastowym kolorze. Do napędu wykrozystano mocniejszy, 100-konny silnik elektryczny, a maksymalny zasięg w trybie CLTC określono na ok. 401 kilometrów[9].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Baojun Yep powstał z myślą o dynamicznie rozwijającym się rynku samochodów elektrycznych w rodzimych Chimach, z początkiem sprzedaży wyznaczonym na maj 2023 roku, tuż po oficjalnej prezentacji przed publicznością podczas międzynarodowych targów samochodowych 2023 Shanghai Auto Show[3]. Do wytwarzania elektrycznego crossovera wyznaczono zakłady SAIC-GM-Wuling w chińskim Chongqing, z kolei cena za podstawowy egzemplarz skierowanego do młodych Chińczyków samochodu została określona początkowo na 100 tysięcy juanów w momencie debiutu[10], by ostatecznie obniżyć ją do 84 tysięcy juanów[11].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Yep jest samochodem elektrycznym, do którego napędu w podstawowym wariancie przewidziano silnik elektryczny umieszczony przy tylnej osi, który rozwija moc 67 KM i 140 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pozwala on rozpędzić się maksymalnie do 100 km/h. Bateria żelazowo-fosforanowa pozwala na przejechanie na jednym ładowaniu w warunkach miejskich ok. 303 kilometrów według cyklu pomiarowego CLTC[12].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]