Crossover (samochód)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nissan Murano - samochód typu crossover

Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu klas (np. van i SUV, samochód osobowy i SUV).

W ostatnich latach można zaobserwować powstawanie wielu modeli aut określanych jako Crossovery. Zdarza się, iż tym mianem określa się auta uterenowione, co ma swoje podstawy, gdyż Crossovery najczęściej zawierają w sobie cechy SUVa bądź auta terenowego.

Crossovery można podzielić na dwie grupy:

Crossover uterenowiony[edytuj | edytuj kod]

Uterenowienie crossoverów polega głównie na przygotowaniu auta do poruszania się autem drogą gruntową, zabłoconą lub zaśnieżoną, jednak bez realnej możliwości poruszania się poza nią ze względu na słaby prześwit i ukształtowanie nadwozia utrudniające atakowanie przeszkód. Inną przyczyną jest brak reduktora powodujący palenie się sprzęgła przy większych oporach ruchu.

Nadwozie[edytuj | edytuj kod]

Pakiety "off-roadowe" ograniczają się głównie do plastikowych rekwizytów, sugerujących terenową dzielność: matowe nakładki, pseudoosłony itp.

Podwozie[edytuj | edytuj kod]

Bazą crossovera są osobowe platformy podwoziowe, podlegające gruntownym zmianom zawieszenia zwiększającym prześwit.

Napęd[edytuj | edytuj kod]

Główny wyróżnik napędu crossoverów to w zasadzie brak prawdziwego terenowego reduktora (poza nielicznymi wyjątkami takimi jak Subaru Forester czy Jeep Patriot). Terenowe możliwości ograniczają się do automatycznego systemu napędu, przewidującego jednak jazdę po gorszych nawierzchniach, z możliwością ingerencji kierowcy w automatykę: blokowanie rozdziału siły napędowej lub wyłączenia ESP, dopuszczające poślizgi.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Crossovery drogowe[edytuj | edytuj kod]

Crossovery drogowe to w zasadzie samochody osobowe z napędem obu osi, których przeznaczeniem jest sportowa, rekreacyjna jazda po drogach. Napęd obu osi służy poprawieniu zdolności trakcyjnych a nie dzielności terenowej.

Nadwozie[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystuje się istniejące lub tworzy nowe z zastosowaniem produkowanych już, osobowych płyt podłogowych. Czasami dodaje się ozdobniki w stylu off-roadowym, odróżniające tego typu auta od ich osobowej bazy. Z reguły parametry geometryczne jak i prześwit jest prawie taki sam jak w osobówkach.

Podwozie i napęd[edytuj | edytuj kod]

Układ napędowy jest poprzeczny lub rzadziej wzdłużny, pozbawiony zwykle reduktora. Często brakuje możliwości ingerencji kierowcy w działanie napędu.

Przykłady: