Barometr chemiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Barometr chemiczny – szklane naczynie (najczęściej probówka) wypełnione roztworem soli i kamforą, który w zależności od zbliżającej się pogody zmienia wygląd – pojawiają się kryształki, płatki itd. Przyrząd został wynaleziony i rozpowszechniony przez admirała Roberta Fitzroya i został użyty podczas naukowych podróży Karola Darwina na statku HMS Beagle. W XIX w. obowiązkowo znajdował się w każdym porcie i na większości statków, gdyż przewidywanie pogody poprawiło bezpieczeństwo marynarzy.

Odczyty służyły do prognozowania pogody z wyprzedzeniem 12–48 godzin.

Składniki:

Prognozy:

  1. Roztwór przejrzysty – piękna pogoda
  2. roztwór mętny – pochmurno z możliwymi opadami
  3. małe kuleczki w roztworze – mgła
  4. szkło zamglone zapowiada burzę z piorunami
  5. jeżeli w roztworze unoszą się małe gwiazdki podczas słonecznego zimowego dnia – zapowiada śnieg
  6. duże płatki w roztworze oznaczają zachmurzenie w klimacie umiarkowanym lub śnieg zimą
  7. kryształki na dnie zapowiadają mróz
  8. igiełki i nitki na powierzchni zapowiadają wietrzną pogodę

Współczesne badania[edytuj | edytuj kod]

Jedyną substancją krystalizującą w roztworze jest kamfora, podczas gdy sole wpływają na sposób zarodkowania kryształów. W 1990 r. Y. Nakamoto i M. Hiroi opublikowali wyniki badań wskazujące, że jedynym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na krystalizację jest temperatura, natomiast zmiany ciśnienia atmosferycznego, wilgotności, pola elektrycznego lub magnetycznego nie miały znaczenia. W dalszych badaniach ustalono, że wygląd kryształów zależał od historii zmian temperatury w ciągu kilku dni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yasuko Tanaka i inni, Pattern formation of crystals in storm glass, „Journal of Crystal Growth”, 310 (10), 2008, s. 2668–2672, DOI10.1016/j.jcrysgro.2008.01.037 [dostęp 2024-04-08] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]