Bazylika Sant’Eufemia w Mediolanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Sant’Eufemia
w Mediolanie
Basilica di Sant’Eufemia di Milano
Ilustracja
Fasada bazyliki
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Mediolan

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Eufemii z Chalcedonu

Położenie na mapie Mediolanu
Mapa konturowa Mediolanu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Sant’Eufemiaw Mediolanie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Sant’Eufemiaw Mediolanie”
Położenie na mapie Lombardii
Mapa konturowa Lombardii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Sant’Eufemiaw Mediolanie”
Ziemia45°27′26,9″N 9°11′18,7″E/45,457472 9,188528

Bazylika Sant’Eufemia w Mediolanie – kościół mediolański poświęcony św. Eufemii z Chalcedonu, ufundowany prawdopodobnie przez arcybiskupa Mediolanu, św. Senatore da Settala, w latach 472475. Przebudowany został w XV w., a następnie wielokrotnie modernizowany.

Obecna budowla jest efektem prac podjętych w 1870 przez Enrico Terzaghi. Kilka lat później fasada w stylu pseudo-romańsko-gotyckim została zastąpiona aktualną z cegieł i kamienia z Vicenzy. Poprzedzona jest portykiem o trzech arkadach z mozaikami. Wewnątrz kościoła znajdziemy freski i inne malowidła świadczące o jego bogatej historii. W pierwszej kaplicy po lewej stronie znajdują się Zaślubiny św. Katarzyny, których autorem jest być może Marco d’Oggiono ze szkoły Leonarda. W drugiej kaplicy po tej samej stronie znajdziemy jedno z płócien Bergognone, natomiast w trzeciej płótno Madonna z Dzieciątkiem między świętymi i aniołami (M. d’Oggiono). Obecnie w kościele przechowywane jest też dzieło Zesłanie Ducha Świętego Simone Peterzano, przeniesione tu z kościoła San Paolo Converso. Najsłynniejsza rzeźba to Tomba Brasca autorstwa Cristoforo Solariego.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół posiada doskonałą akustykę, dlatego w latach 50. XX w. był wykorzystywany jako miejsce nagrań koncertów Marii Callas, która nagrała tu trzy opery: I puritani, Cavalleria rusticana (1953) i La sonnambula (1957). W latach 70., aż do 1982 kościół był też miejscem nagrań utworów Miny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chiesa di Sant’Eufemia Milano, [1].