benchmark.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
benchmark.pl
Typ strony

portal internetowy

Data powstania

czerwiec 1997

Właściciel

Komputronik (80%), Wojciech Kiełt (20%)

Rejestracja

opcjonalna, darmowa

Wersje językowe

polska

Strona internetowa

benchmark.pl – polski portal internetowy poświęcony tematyce nowych technologii i cyfrowej rozrywki. Jest jednym z najstarszych serwisów tego typu w Polsce[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia portalu sięga roku 1996, kiedy Wojciech Kiełt uruchomił stronę z pomiarami FPS dla gry Quake. W czerwcu 1997 roku serwis zyskał nową szatę graficzną i nazwę (Benchmark3D), a jego tematyka została rozszerzona. Z fanowskiej strony o grze wideo zmieniła się przede wszystkim w ranking wydajności[1], w którym użytkownicy mogli przedstawiać wyniki osiągane przez ich komputery w benchmarkach (stąd pochodzi nazwa serwisu). Na stronie zaczęły pojawiać się również testy sprzętu, który najczęściej był udostępniany przez sklepy komputerowe w zamian za banery reklamowe. W tym momencie więc rozpoczęła się historia portalu technologicznego benchmark.pl, choć taką domenę zyskał dopiero w grudniu 1999 roku. Czyni go to jednym z najstarszych polskich portali internetowych o tematyce technologicznej.

Na przełomie XX i XXI wieku zaczęły spadać dochody serwisu, na co reakcją było nawiązanie współpracy z firmą Komputronik. W zamian za stałą reklamę portal otrzymał możliwość korzystania z serwerów i wsparcia technicznego. Współpraca układała się na tyle dobrze, że w 2007 roku Komputronik zdecydował się na zakup pakietu większościowego w firmie Benchmark Sp. z o.o.[2], zapewniając jej przy tym niezależność konieczną do tworzenia i rozwijania portalu informacyjnego.

Kolejne lata to czas dynamicznego rozwoju serwisu. Skład redakcji powiększał się o testerów i autorów publikacji, a zakres tematyczny ulegał ciągłemu rozszerzaniu. Dzięki temu portal benchmark.pl stał się jednym z najważniejszych źródeł informacji o nowych technologiach (w języku polskim).

W 2019 roku portal benchmark.pl zyskał nową szatę graficzną[3]. Została dostosowana do obowiązujących trendów, a także poprawiono jej czytelność i działanie na urządzeniach mobilnych, które stały się podstawowym źródłem ruchu w serwisie.

Następne lata przyniosły dalsze rozszerzanie tematyki. Choć na łamach portalu wciąż publikowane są szczegółowe testy komputerów, podzespołów i peryferiów, coraz większą część newsów i artykułów stanowią teksty dotyczące cyfrowej rozrywki (na przykład filmów i serwisów VOD) czy też ciekawostki naukowe (przede wszystkim astronomiczne). Portal obejmuje swoim zasięgiem coraz szersze spektrum tematów związanych z nowymi technologiami i publikuje teksty kierowane zarówno do laików, średnio-zaawansowanych użytkowników, jak i entuzjastów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje i tematyka publikacji[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie benchmark.pl jest serwisem, na którego łamach publikowane są wiadomości, recenzje, poradniki, rankingi sprzętów i teksty publicystyczne z szeroko pojętej branży nowych technologii i cyfrowej rozrywki. Oferowane działy to:

  • Newsy (najnowsze wiadomości, publikowane przez całą dobę)
  • Artykuły (autorskie testy i recenzje sprzętu, programów i gier, a także testy publicystyczne)
  • Na Topie (selekcja najważniejszych newsów i recenzji)
  • Wideo (recenzje, zestawienia, unboxingi i inne treści w formie wideo)
  • Konkursy (regularnie odbywające się konkursy z nagrodami)
  • Rankingi (baza wyników sprzętu z porównywarką, pozwalającą zestawić ze sobą dwa modele)
  • TOP (regularnie odświeżane zestawienia najlepszych produktów z danej kategorii)
  • Quizy (tematyczne quizy)

Oprócz kategoryzacji według typu tekstu publikacje są podzielone także na 8 podstawowych kategorii tematycznych:

  • Komputery (podzespoły PC, peryferia PC, akcesoria, oprogramowanie)
  • Mobile (smartfony, tablety, czytniki e-booków, akcesoria mobilne, akcesoria samochodowe)
  • Gry (gry komputerowe i na konsole, sprzęt do gier, gry planszowe i karciane)
  • Foto (aparaty i kamery, fotografowanie)
  • RTV (telewizory, projektory, audio, akcesoria RTV)
  • Ciekawostki (internet, nauka, motoryzacja, gadżety elektroniczne, technika wojskowa)
  • Firma (bezpieczeństwo, oprogramowanie do firmy, sprzęt do firmy, wydarzenia biznesowe)
  • Filmy/seriale/VOD (premiery kinowe, serwisy streamingowe, wydarzenia z branży filmowej)

Forum dyskusyjne, platforma marketplace i Zatrybi.pl[edytuj | edytuj kod]

W ramach portalu benchmark.pl działa również forum dyskusyjne (pod adresem forum.benchmark.pl).

W 2014 roku uruchomiona została także platforma zakupowa (marketplace), umożliwiająca porównywanie cen produktów, agregując oferty z największych sklepów internetowych w Polsce, takich jak Komputronik, RTV EURO AGD, Media Expert, MediaMarkt, Morele, Neonet, Empik czy Amazon.

W tym samym roku powołany do życia został serwis Zatrybi.pl[4], w którym użytkownicy wzajemnie pomagają sobie w rozwiązywaniu problemów ze sprzętem i podpowiadają, co warto kupić.

Inne działania[edytuj | edytuj kod]

Serwis benchmark.pl organizuje cykliczne wydarzenia. Wśród nich znajdują się: Kalendarz Adwentowy (coroczny cykl 24 konkursów w formie 1 dzień – 1 konkurs: od 1 do 24 grudnia) oraz Produkt Roku[5] (coroczny plebiscyt, w którym eksperci i użytkownicy nominują, a następnie głosują na najlepsze produkty danego roku).

Portal benchmark.pl obejmuje również patronatem medialnym branżowe wydarzenia, takie jak targi Poznań Game Arena[6][7], biznesowe konferencje IT[8][9] czy turnieje e-sportowe[10].

Konta użytkowników[edytuj | edytuj kod]

Korzystanie z serwisu nie wymaga dokonywania żadnych płatności ani posiadania konta. Tylko zarejestrowani (i zalogowani) użytkownicy mają jednak możliwość dodawania komentarzy oraz ich oceniania.

Użytkownicy mogą dodawać awatary, które są widoczne przy ich komentarzach, jak również szczegółowe specyfikacje swoich komputerów – widoczne na stronach ich profili.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Redakcja benchmark.pl mieści się w Poznaniu[11], przy ulicy Wołczyńskiej 37. Serwis współpracuje jednak również z dziennikarzami i ekspertami z innych części Polski, pracującymi zdalnie. Łącznie artykuły na łamach portalu publikuje obecnie kilkudziesięciu autorów.

Aktualnym redaktorem naczelnym serwisu jest Mateusz Sołtysiak, który w maju 2022 roku zastąpił na tym stanowisku założyciela portalu, Wojciecha Kiełta.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Serwis benchmark.pl jest jednym z najpopularniejszych portali internetowych o tematyce nowych technologii w Polsce. Miesięcznie odwiedzają go 3 – 4 miliony osób[12]. Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła w maju 2022 300 tysięcy.

Na forum.benchmark.pl z kolei w maju 2022 zarejestrowanych było ponad 180 tysięcy użytkowników, a w szczytowym momencie w historii równocześnie korzystało z niego przeszło 48 tysięcy osób[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Co to jest benchmark.pl – informacje o portalu technologicznym [online], www.benchmark.pl, 15 marca 2021 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  2. KOMPUTRONIK S.A.: Przejęcie kontroli nad portalem technologicznym benchmark.pl. [online], Bankier.pl, 30 sierpnia 2007 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  3. Włączyliśmy nową stronę benchmark.pl [online], www.benchmark.pl, 3 lipca 2019 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  4. Zatrybi.pl – serwis do rozwiązywania Twoich problemów [online], www.benchmark.pl, 4 marca 2014 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  5. Produkt Roku | Najlepsze produkty w branży komputerowej [online], www.benchmark.pl [dostęp 2022-05-19].
  6. Fotorelacja z Poznań Game Arena 2015 [online], www.benchmark.pl [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  7. Gamingowe targi PGA 2021. Czy warto iść? Zobacz film [online], www.benchmark.pl, 23 października 2021 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  8. BI Trends to pomoc w zarządzaniu wydajnością organizacji [online], www.benchmark.pl, 12 czerwca 2017 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  9. Opanuj chmurę – weź udział w Breakfast with Google [online], www.benchmark.pl, 18 maja 2020 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  10. Startuje Liga Akademicka [online], www.benchmark.pl, 2 listopada 2017 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  11. Skład zespołu Benchmark Sp. z o.o. [online], www.benchmark.pl, 1 lipca 2021 [dostęp 2022-05-19] (pol.).
  12. benchmark.pl Traffic Analytics & Market Share [online], Similarweb [dostęp 2022-05-19] (ang.).
  13. forum.benchmark.pl [online], forum.benchmark.pl [dostęp 2022-05-19] (pol.).