Bertelsmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bertelsmann AG
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1835
Siedziba Gütersloh,  Niemcy
Prezes Hartmut Ostrowski
Branża Media
Zatrudnienie 102983
brak współrzędnych
Strona internetowa

Bertelsmann AG – międzynarodowym koncernem mediowym założonym w 1835 z siedzibą w Gütersloh, w Niemczech. Firma działa w 63 krajach i zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (stan na 30 czerwca, 2007). W 2006 roku koncern odnotował przychody w wysokości 19,3 miliardów , zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 1,87 miliarda €, a dochód netto 2,4 miliardów €. Od 1 stycznia 2008 dyrektorem generalnym Bertelsmann AG jest Hartmut Ostrowski.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwa zależne[edytuj | edytuj kod]

Bertelsmann składa się z 6 oddziałów:

W sierpniu 2004, BMG i Sony utworzyły spółkę typu „joint venture”, redukując liczbę liczących się wydawnictw muzycznych do czterech. Sony BMG jest trzecim co do wielkości wydawcą muzycznym na świecie. W 2005 roku, udział w rynku muzycznym Sony BMG wyniósł 21,5%.[potrzebne źródło]

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo C. Bertelsmann Verlag założone zostało jako dom wydawniczy i drukarnia w lipcu 1835 roku przez Carla Bertelsmanna. Na początku Bertelsmann wydawał chrześcijańskie pieśni i książki. W 1851 roku firma prowadzona przez syna Carla Bertelsmanna zaczęła wydawać powieści.

W 1939 roku wydawnictwo zatrudniało 440 osób. Podczas II wojny światowej Bertelsmann był największym wydawcą książek dla Wehrmachtu. Właściciel Heinrich Mohn i jego syn Reinhard Mohn byli członkami SS. Wśród nazistowskich autorów znaleźć można było Willa Vespera, który przemawiał podczas palenia książek w 1933 roku w Dreźnie i Hansa Grimma. Po wojnie na pewien czas firma została zamknięta, by zostać ponownie powołaną do życia w 1947 roku przez Reinharda Mohna, rannego w czasie wojny i pojmanego przez Amerykanów w 1943 roku w Tunezji.

W latach 50. Bertelsmann rozszerzył swą działalność o klub książki Bertelsmann Leserring i wszedł na rynek muzyczny i filmowy (Ufa Filmproduktionsgesellschaft).

W latach 80. Bertelsmann zaczął rozszerzać swą działalność międzynarodową: zakup marki American Arista, Bantam Books, RCA Victor i domu wydawniczego Doubleday, a w latach 90. Random House w USA[2]. Reinhard Mohn zmarł w 2009 roku.

Udziałowcy[edytuj | edytuj kod]

Większość, bo aż 76,9% udziałów Bertelsmanna posiada Bertelsmann Foundation, organizacja non-profit i polityczny think tank założona przez rodzinę Mohn. Pozostałe 23,1% udziałów jest w posiadaniu samej rodziny Mohn. Do roku 2006 Bertelsmann w 1/4 należał do Alberta Frère’a belgijskiego magnata przemysłowego.

Wydawnictwa[edytuj | edytuj kod]

Bertelsmann wydaje słownik języka niemieckiego Der große Wahrig pod szyldem Der Wissen Media Verlag – wydawnictwa należącego do grupy Direct Group[3].

Przypisy