Bestune NAT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bestune E05
Bestune NAT
Ilustracja
Bestune NAT
Producent

Bestune

Zaprezentowany

Styczeń 2021

Okres produkcji

od 2021

Miejsce produkcji

Changchun

Dane techniczne
Segment

taksówka segmentu C

Typy nadwozia

5-drzwiowy taksówka

Napęd

przedni

Długość

4451 mm

Szerokość

1884 mm

Wysokość

1681 mm

Rozstaw osi

2850 mm

Liczba miejsc

5

Dane dodatkowe
Konkurencja

BYD D1
Kia Niro Plus
LEVC TX
Toyota JPN Taxi

Bestune NATelektryczny samochód osobowy typu taksówka klasy kompaktowej produkowany pod chińską marką Bestune od 2021 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Bestune NAT - tył
Bestune NAT w barwach chińskiej korporacji taksówkarskiej

W pierwszych dniach stycznia 2021 roku Bestune przedstawiło kolejny model z gamy w pełni elektrycznych pojazdów w postaci minivana E05. Pojazd zadebiutował podczas wystawy samochodów elektrycznych i elektromobilności w Haikou na południu Chin[1].

Bestune E05 przyjęło formułę podyktowaną wymaganiami przewozów ludzi zarówno przez korporacje taksówkarskie, jak i konkurencyjne korporacje jak DiDi[2]. Samochód zyskał awangardową sylwetkę z asymetrycznie działającymi drzwiami tylnymi - od strony kierowcy otwierają się one w klasyczny sposób, a od strony pasażera i jednocześnie chodnika - odsuwają się one, udostępniając obszerny tylny rząd siedzeń[3].

Tuz przed uruchomieniem sprzedaży modelu na rodzimym rynku chińskim, producent zdecydował się dokonać korekty nazwy na Bestune NAT[4]. Trzyliterowy skrót tłumaczony jest jako zestawienie ze sobą wyrazów Next Automatic Taxi, wyrażając tym samym charakter i przeznaczenie pojazdu.

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Bestune NAT powstał jako odpowiedź koncernu FAW Group na identyczną koncepcję elektrycznej taksówki, którą w 2020 roku do użytku wprowadził konkurencyjny BYD poprzez model D1[2]. Podobnie jak on, pojazd nie został przeznaczony do sprzedaży dla prywatnych klientów, powstając na zlecenie korporacji taksówkarskich i przewozowych na terenie Chin[2].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Układ elektryczny Bestune NAT tworzy silnik elektryczny o mocy 136 KM, a także bateria o pojemności 61,34 kWh. Pojazd rozwija 320 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a także jest w stanie przejechać do 450 kilometrów na jednym ładowaniu[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]