Bintan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Położenie wyspy na mapie

Bintanindonezyjska wyspa położona na archipelagu Riau. Stolicą wyspy jest Tanjung Pinang.

Bintan jest największą z ponad 3 200 wysp położonych na archipelagu. Wyspa leży około 40 kilometrów od Singapuru a jej powierzchnia wynosi 1 866 km². Populacja Bintan wynosi około 200 000 mieszkańców[1] natomiast największy punkt na wyspie wznosi się na ponad 400 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z plaż na Bintan

Osadnictwo na wyspie zaczęło się rozwijać w 1511 roku kiedy sułtan Malakki, Mahmud Shah zbudował na wyspie, bazę wojskową oraz miasto które stało się głównym punktem oporu wobec Portugalczyków którzy wcześniej zajęli Malakkę. Po serii prób oblężeń oraz desantów siły portugalskie zdobyły wyspę w 1526.

W ciągu następnych lat wyspa trafiła pod rządy władców sułtanatu Malezji którzy władali wyspą od XVII do XIX wieku. Podczas panowania Malajów, na wyspie zbudowano port, nawiązano relację handlowe z Chinami oraz innymi lokalnymi kupcami przez co wyspa stała się ważnym punktem handlowym oraz transportowym w regionie.

Bogactwa portowe wyspy Bintan spowodowały że wyspą zaczęli interesować się Europejczycy. Mimo zainteresowania się wyspą przez Brytyjczyków wyspa ostatecznie przeszła pod władanie holenderskie na początku XIX wieku. Mieszkańcy wyspy którzy zostali podbici przez Europejczyków utrzymywali lokalną religię oraz tradycje przez Bantan pozostawało jednym z silnym punktów wyznawców islamu w regionie.

Położona w cieśninie malajskiej wyspa odgrywała kluczową rolę w lokalnym handlu aż do 1819 roku, wówczas Brytyjczycy założyli Singapur który przejął od Bantanu miano głównego i dominującego portu w regionie.

Wraz ze wzrostem bogactwa przez mieszkańców Singapuru, wyspa zaczęła podupadać a mieszkańców wyspy dotknęła fala ubóstwa. Mimo tego w ciągu następnych lat, wraz z brakiem przestrzeni naturalnej na obszarze Singapuru, wyspa stała się popularnym kurortem wśród mieszkańców Singapuru. Dzięki rozwojowi turystyki wciągu ostatnich lat, Bintan przeistoczył się w wielki kurort turystyczny a jego rola oraz znacznie ponownie wzrosły dzięki czemu wyspa na nowo doświadcza wysokobudżetowych inwestycji a wskaźnik poziomu życia drastycznie wzrósł.

Commons in image icon.svg

Przypisy