CATIA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
CATIA
CAD/CAM/FEM
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Dassault Systèmes
Platforma sprzętowa Unix / Microsoft Windows
Aktualna wersja stabilna V5-6R2012 18 kwietnia 2012[1]
V6R2013 20 czerwca 2012[2]
Licencja komercyjny
Strona internetowa

CATIA[3](Computer Aided Three-dimensional Interactive Application)[4] – zintegrowany system CAD/CAM/FEM. CATIA jest produktem firmy Dassault Systèmes.

CATIA to jeden z najbardziej rozbudowanych i wszechstronnych programów wspomagania prac inżynierskich w zakresie projektowania, tworzenia dokumentacji płaskiej, symulacji metodą elementów skończonych MES oraz programowania obróbki na maszynach numerycznych typu CNC. Oprogramowanie jest najpowszechniej wykorzystywane w przemysłach samochodowym i lotniczym. Doskonale sprawdza się w projektowaniu wyrobów AGD, form wtryskowych, tłoczników, wykrojników, elementów z blach, tworzyw sztucznych, kompozytów, linii produkcyjnych i wielu innych. Umożliwia wirtualne sprawdzenie ergonomii projektowanego wyrobu.

Oprócz funkcji CAx oferuje narzędzia PDM/PLM (SmarTeam, Enovia) pozwalające na zarządzenie cyklem życia produktu (tworzeniem, rozwojem, dokumentacją, cyklem życia itd.).

Zastosowania w przemyśle[edytuj | edytuj kod]

CATIA dostarcza zestaw narzędzi do tworzenia powierzchniowej geometrii modelu, jej modyfikacji, analizy najbardziej złożonych kształtów. Jest doskonałym narzędziem dla projektantów. Ma bardzo dobrze rozwinięte narzędzia do projektowania powierzchni klasy A (powierzchnie stylistyczne).

Przemysł lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Największym i najstarszym klientem Dassault Systemes jest koncern Boeing, który w 1984r wybrał platformę V3 na główne narzędzie projektowe. Najbardziej znane koncerny wykorzystujące CATIę jako podstawowy system projektowy:

Przemysł motoryzacyjny[edytuj | edytuj kod]

Przemysł motoryzacyjny swoją specyfiką bardzo wpłynął na rozwój środowisk projektowych CATII. Szerokie i różnorodne wymogi sprawiły, że nie ma dziedziny inżynierii mechanicznej, która nie zostałaby ujęta w modułach CATII. Wymienianie koncernów wykorzystujących CATIę można ograniczyć do dwóch zdań:
- koncerny OPEL i FIAT wykorzystują konkurencyjne oprogramowanie - Siemens NX (Unigraphics),
- koncern Renault jako pierwszy zastosował całościowo platformę V6 w projektowaniu swoich pojazdów.

Wersja V5 i V6[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej wiodącą wersją CATII jest platforma V5. Jest to stabilne i dojrzałe oprogramowanie projektowe, które w zasadzie nie posiada słabych punktów.
Jest najszerzej wykorzystywanym systemem projektowym w przemyśle motoryzacyjnym. Platforma na rynku jest już przeszło 10 lat.
W 2008 roku, Dassault Systemes zaprezentowało platformę V6.
Od strony użytkowej, V6 jest to przejęcie funkcjonalności projektowej CATII V5 i pełna jej integracja z systemem zarządzania cyklem życia produktu - ENOVIA. Zniknęło menu zapisu i otwierania plików. Całkowicie zmodernizowano format przechowywania danych. Dane zapisywane są w postaci "paczek" zawierających informacje o modelu części i tzw. metadanych. Możliwość zapisu danych na lokalnym komputerze istnieje tylko w formacie 3DXML.
Natywnie dane przechowywane są na serwerach bazodanowych, które stanowią zintegrowany system zarządzania dokumentacją.
Dla użytkownika, zniknęły pliki CATProd, CATPart i CATDrawing.
Dane o dokumentacji technicznej przechowywane są w "pliku" modelu lub złożenia (w rzeczywistości w drzewku historii pojawia się link do "pliku" rysunku).

Bardzo mocno zmodernizowano moduł Assembly Design.
Został on podzielony na 2 moduły:
- VPM Physical Editor
- Assembly Design.
W module VPM buduje się szkielet złożenia przez dodawanie podzłożeń i części.
Moduł Assembly Design jak w wersji v5 służy do nadawania relacji między elementami produktu. Największe zmiany pojawiły się w zakresie relacji geometrycznych. Zniknął pasek Constraints. Pojawiła się ikona Engineering Connections. Więzy geometryczne pogrupowane są w grupy funkcjonalne, no Cylindrical, Revolute, Rigid. Nowością jest fakt, że więzy nadane w module Assembly Design nie wymagają ponownego definiowania w przypadku pracy z modułami symulacji kinematycznej, czy wytrzymałościowej. Dodano moduł modelowania bezpośredniego (Live Shape) oraz współpracę za urządzeniami dotykowymi typy tablet. Pojawił się moduł "CATIA Natural Sketch": http://www.youtube.com/watch?v=66FoxykeT0w

Kompatybilność danych między V4/V5/V6[edytuj | edytuj kod]

Catia V6 umożliwia eksport danych do natywnego formatu CATII V5.
Importuje zaś format danych CATII v4 i v5 w każdej wersji.
Formaty danych pośrednich, które mogą zostać wczytane przez CATIę V6 ograniczają się tylko do IGS i STP.

Catia jest niekompatybilna z formatem Parasolid.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od początku swojego istnienia system był związany z przemysłem lotniczym.
System powstał w 1975 pod nazwą CATI w firmie Dassault Aviation i służył usprawnieniu budowy tunelu powietrznego.
W 1981 roku powstała firma Dassault Systèmes, która miała rozwijać program pod nową nazwą CATIA.
W 1984 firma Boeing Company wybrała system CATIA jako główny system tworzenia projektów 3D i stała się największym klientem Dassault Systèmes
W 1988 została wydana CATIA V3, która miała pracować na komputerach Unix, a nie jak dotychczas na Mainframe
W 1990 amerykańska stocznia Marynarki Wojennej General Dynamics' Electric Boat Division wykorzystała CATIA do zaprojektowania okrętów podwodnych typu Virginia.
W 1992 CADAM (Computer Augmented Design And Manufacturing – system CAD stworzony przez Lockheed Corporation) został zakupiony od IBM
W 1993 została wydana kolejna wersja CATIA CADAM V4
W 1996 CATIA zaczęła współpracować z systemami AIX, IRIX. HP-UX oraz SunOS
W 1999 po przejęciu Euclida nastąpił przełom, powstała nowoczesna wersja (CATIA v5) współpracująca z systemami Windows NT i Windows XP od 2001.
W 2008 powstała wersja CATIA V6, która jest kompatybilna z systemami Microsoft Windows, Linux oraz AIX, jednak Dassault Systèmes prowadzi support tylko dla Microsoft Windows.

Od tego czasu program rozwijany jest w dwóch liniach.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Wersje programu Catia:

  • P1 – najtańsza i najuboższa wersja programu przeznaczona dla małych przedsiębiorstw. Zawiera tylko narzędzia do projektowania bryłowego.
  • P2 – droższa i bardziej zaawansowana od wersji P1. Przeznaczona dla większych firm. Zawiera narzędzie do projektowanie bryłowego oraz hybrydowego (modelowanie bryłowe oraz powierzchniowe). Dodatkowo system w tej wersji został wyposażony w moduły badań MES oraz moduł symulacji obróbki ubytkowej
  • P3 – najdroższa i najbardziej zaawansowana wersja programu. Przeznaczona dla wielkich koncernów, zawiera najwięcej i najbardziej wyspecjalizowanych narzędzi.

Kompatybilność z platformami[edytuj | edytuj kod]

Catia v3 oraz wcześniejsze:

Catia V4[5]:

Catia V5[6]:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dassault Systèmes Launches Industry’s Best Multi-version... - Dassault Systèmes
  2. Dassault Systèmes Announces V6 Release 2013 of its... - Dassault Systèmes
  3. Marek Wyleżoł: Modelowanie bryłowe w systemie CATIA. Przykłady i ćwiczenia. Gliwice : HELION ,, 2007, s. 13.
  4. Marek Wyleżoł: CATIA v5. Modelowanie i analiza układów kinematycznych. HELION ,, 2007, s. 5.
  5. IBM – CATIA-CADAM V4 – System requirements
  6. IBM – CATIA-CADAM V5 – System requirements