cdp.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
cdp.pl
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 1994
Siedziba Polska Warszawa, ul. Jagiellońska 88
Numer KRS 0000032579
Branża informatyka
Produkty gry komputerowe, filmy, e-booki, audiobooki
Kapitał zakładowy 10 075 500 zł[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

cdp.pl sp. z o.o. (do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych, filmów, e-booków i audiobooków. Od 2008 do 2011 roku był częścią holdingu CD Projekt Investment.

Przedsiębiorstwo zostało założone w maju 1994 przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Od początku swojej działalności zajmowało się dystrybucją na polskim rynku oprogramowania na płytach CD-ROM.

Jest dystrybutorem takich firm jak Activision Blizzard, Codemasters, NCsoft, Sega czy The Walt Disney Company. Od 1994 roku do dnia dzisiejszego cdp.pl zlokalizował przeszło 200 gier[1]. Firma 10 września 2012 poinformowała o zmianie swojej nazwy z „CD Projekt” na „cdp.pl”, uruchamiając jednocześnie pod tym adresem sklep internetowy zajmujący się sprzedażą cyfrowych wersji gier, a także e-booków i e-komiksów[2]. W 2013 roku do oferty dodano audiobooki oraz filmy.

W listopadzie 2014 roku spółka cdp.pl uzależniła się od CD Projektu[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawne logo spółki

W początkowym okresie działalności CD Projektu sprowadzał oprogramowanie od dystrybutorów ze Stanów Zjednoczonych, niedługo później nawiązał kontakty handlowe z producentami gier. W ciągu trzech pierwszych lat swojego istnienia został dystrybutorem firm Acclaim, American Laser Games, Blizzard, Blue Byte, Interplay i Psygnosis. Firma zaczęła wydawać programy z instrukcjami i pudełkami w języku polskim, następnie rozpoczęto prace nad pełnymi tłumaczeniami gier. Przełomowe okazało się wydanie w maju 1999 roku gry Baldur's Gate; do prac przy podkładaniu głosów w polskiej wersji firma zatrudniła kilku znanych aktorów, m.in. Piotra Fronczewskiego i Wiktora Zborowskiego[4]. Całkowita sprzedaż tytułu przekroczyła 100 tys. egzemplarzy[4].

W 1998 roku firma zaczęła wydawanie serii Strefa Niskich Cen (Nowa eXtra Klasyka, Platynowa Kolekcja czy eXtra Gra). W latach 1999-2000 w ofercie firmy pojawiły się m.in. gry Diablo II, Baldur's Gate II: Cienie Amn i Colin McRae Rally. W kolejnych latach CD Projektowi udało się pozyskać oferty na nowe gry zachodnich wydawców, dzięki czemu stał się dystrybutorem tytułów takich potentatów jak Atari, Konami, Disney, Microsoft, Sega i Vivendi.

W 2002 roku CD Projekt nawiązał współpracę z firmą Disney. W międzyczasie rozpoczęto dystrybucję na zasadzie wyłączności gier Ubisoftu na konsole PlayStation i PlayStation 2. W lutym tego roku firma uruchomiła nową jednostkę – CD Projekt RED, zajmującą się tworzeniem gier komputerowych na PC. Pierwszą ich grą jest Wiedźmin, oparty na scenariuszu powstałym na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W marcu 2005 zespół CD Projekt RED składał się z 31 osób. 1 lipca 2002 roku firma otworzyła biuro w Pradze.

W 2004 roku CD Projekt nawiązał współpracę z firmami Sega i THQ stając się wyłącznym dystrybutorem gier tych firm. W wyniku umowy z firmą Microsoft, CD Projekt został dystrybutorem w Polsce konsoli Xbox 360.

6 października 2005 firma uruchomiła własny portal o grach o nazwie gram.pl. W ramach wortalu udostępniona została m.in. usługa „dożywotniej gwarancji” gier komputerowych – zniszczone nośniki podlegają wymianie, pod warunkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Gwarancja obejmuje cykl życia produktu (gry) i wygasa wraz z jego zniknięciem z rynku (nie ma tu znaczenia wydanie, CD Projekt wymienia nośniki dopóki prowadzi sprzedaż produktu w jakiejkolwiek serii czy reedycji).

1 lutego 2008 gram.pl stało się spółką niezależną od CD Projektu. 18 lutego tego roku firma stała się większościowym udziałowcem w Metropolis Software, studiu odpowiedzialnym m.in. za trylogię Gorky. Kolejną grą wydaną przez oby dwie firmy miała być gra They, obecnie ten projekt zawieszono. W tym samym roku, spółkę przekształcono w holding CD Projekt Investment a oddział wydający gry stał jego główną częścią.

25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym. Oznacza to, że CD Projekt Investment zastąpiony został przez Optimus[5]. 17 listopada 2011 podczas konferencji dla inwestorów firma ogłosiła, że wejdzie na rynek dystrybucji filmów kinowych. Pierwsza premiera zapowiedziana została na 2012 rok[6].

W lutym 2014 roku firma poinformowała o podpisaniu umowy dystrybucyjnej z Warner Bros. Home Entertainment[7].

W listopadzie 2014 roku CD Projekt sprzedał pakiet kontrolny spółce cdp.pl, która tym samym uniezależniła się od grupy kapitałowej[3].

Charakterystyka spółki[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 przedsiębiorstwo corocznie umieszczane było na liście Gazel Biznesu – prowadzonym przez Puls Biznesu rankingu małych i średnich polskich firm – zajmując tam pozycje od 167. (w 2003) do 1388. (2004). W 2007 uplasowało się 462. miejscu[8].

Obecnie CD Projekt to ponad 90-osobowy zespół, złożony ze specjalistów z dziedzin zarządzania, finansów, marketingu, sprzedaży, logistyki, DTP oraz grafiki komputerowej.

Jednym z wielu sukcesów firmy CD Projekt było stworzenie gry RPG Wiedźmin, opartej na twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsza część została wydana w 2007. Do maja 2011 roku łączna liczba sprzedanych egzemplarzy osiągnęła 1,87 mln. Wiedźmin otrzymał około 100 nagród i wyróżnień. Wydany w 15 wersjach językowych, jest pierwszą polską grą o tak dużym zasięgu. Druga część została wydana 17 maja 2011 roku i, w przeciwieństwie do pierwszej części, została wyprodukowana na autorskim silniku REDengine. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów sprzedał się na świecie w nakładzie ponad 400 tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze.

Serie wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku firma zaczęła wydawanie serii Strefa Niskich Cen, w ramach której cena detaliczna niektórych gier wynosiła 39 zł. Gry w serii Fajna Cena: Złota Kolekcja, Platynowa Kolekcja, Fajna Cena, eXtra Gra, eXtra Klasyka neXt, eXtra Klasyka: XK Hit, XK Gold, XK Dodatek, TopSeller, Disney Edukacja, Disney Klasyka, Disney Magiczna Kolekcjai i Twój Prymus.

 • Złota Kolekcja – specjalne wydanie najlepszych gier komputerowych z oficjalnymi dodatkami
 • Platynowa Kolekcja – seria gier komputerowych, które zdobyły uznanie i rzesze fanów na całym świecie
 • TopSeller – seria pośrednicząca między PK a XK
 • eXtra Klasyka: XK Dodatek – dodatki do gier z serii XK Hit
 • eXtra Gra – miesięcznik skierowany do graczy komputerowych. Pismo zawiera, oprócz prezentacji i opisów najnowszych gier, które pokazują się na rynku, również pełną komercyjną wersję gry komputerowej dokładanej do całego nakładu
 • $upercena – tanie gry w trzech kategoriach tematycznych
 • Grywalność ponad wszystko – najlepsze gry niezależne dostępne na rynku w atrakcyjnej cenie[9].

CD Projekt RED[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: CD Projekt RED.

CD Projekt RED powstał w 2002 jako producencki oddział firmy. We wrześniu 2003 roku rozpoczęto prace nad pierwszym projektem – grą komputerową Wiedźmin, która odniosła międzynarodowy sukces. W 2011 roku nazwę właściciela CD Projekt, firmy Optimus, zmieniono na CD Projekt RED[10], a pod koniec roku następnego na CD Projekt. Nazwa CD Projekt RED pozostała marką studia deweloperskiego.

GOG.com[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: GOG.com.

W 2008 CD Projekt stworzył Good Old Games – własny system cyfrowej dystrybucji gier komputerowych. Za jego pośrednictwem zakupić można starsze gry na komputery osobiste. W marcu 2012 serwis zmienił nazwę z „Good Old Games” na GOG.com i rozpoczął dystrybucję także nowszych produkcji.

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Krajowy Rejestr Sądowy.
 2. CD Projekt zmienia się w CDP.pl. I stawia na cyfrowe gry. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2012-10-12].
 3. 3,0 3,1 Daniel Kłosiński: CD Projekt sprzedaje Cdp.pl - firmę przejmują menedżerowie. Eurogamer.pl. [dostęp 2014-12-19].
 4. 4,0 4,1 Wojciech Chmielarz: Lokalny biznes w globalu (pol.). W: pb.pl [on-line]. Bonnier Business (Polska) sp. z o.o., 2007-02-07. [dostęp 2008-08-24].
 5. XV. WPISY DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO (pol.). internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy, 2011-02-09. [dostęp 2011-02-17].
 6. CD Projekt wchodzi na rynek dystrybucji kinowej (pol.). Wirtualne Media.
 7. Premiera Grawitacji za 9,99 zł oraz inne filmy Warner Bros. Home Entertainment w cdp.pl! (pol.). blog.cdp.pl, 2014-02-21. [dostęp 2014-02-21].
 8. CD Projekt Sp. z o.o. (pol.). Bonnier Business Press.
 9. GRYWALNOŚĆ ponad wszystko – nowa seria CD Projekt – GAMERiddles.com
 10. Andrzej Maciejewski: Optimus to już CD Projekt RED (pol.). computerworld.pl, 2011-07-29. [dostęp 2011-10-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]