Charley Eugene Johns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charley Johns
39 Johns.jpg
Data i miejsce urodzenia 27 lutego 1905
Starke
Data śmierci 23 stycznia 1990
Gubernator stanu Floryda
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 28 września 1953
do 4 stycznia 1995
Poprzednik Dan McCarty
Następca Thomas LeRoy Collins

Charley Eugene Johns (27 lutego 1905 - 23 stycznia 1990) był amerykańskim politykiem ze stanu Floryda. Johns, demokrata, pełnił urząd gubernatora w latach 1953-1955, ale jest znany głównie ze swoich niesławnych działań z lat 60., kiedy to szefował organowi zwanemu Johns Committee.

Stanowy senator[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Starke Johns pracował m.in. jako konduktor ma kolei, zanim nie wybrano go w roku 1947 stanowym senatorem. W kwietniu roku 1953 został jego przewodniczącym. W senacie zasiadał do roku 1966. Był jednym z tych demokratów, którzy zaciekle sprzeciwiali się integracji rasowej i zakończeniu segregacji.

Tymczasowy gubernator[edytuj | edytuj kod]

Po nagłej śmierci gubernatora Dana McCarty'ego został, z urzędu, tymczasowym gubernatorem do czasu nowych wyborów. Ubiegał się wtedy o pełną kadencję, ale przegrał w prawyborach z T. LeRoyem Collinsem.

"Komitet Johnsa"[edytuj | edytuj kod]

We wczesnych latach 60. złożona ze stanowych legislatorów komisja, której przewodniczył Johns, prowadziła inwigilację i zaciekle zwalczała aktywistów ruchu praw obywatelskich, osób podejrzewanych o lewicowe poglądy, orientację homoseksualną, w szczególności studentów i wykładowców akademickich. Ponad 100 z nich zostało objętych działalnością komitetu. Jeden z zaszczutych profesorów usiłował nawet popełnić samobójstwo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Dan McCarty
Gubernatorzy stanu Floryda
1953-1955
Następca
T. LeRoy Collins