Coordination européenne Via Campesina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coordination européenne Via Campesina
Siedziba

Rue Grisar 38, Anderlecht, 1070, Bruksela, Belgia

Utworzenie

4 grudnia 1986 (Madryt)

Strona internetowa

Coordination européenne Via Campesina (skr. ECVC) – europejska federacja rolników zrzeszająca krajowe i regionalne organizacje rolnicze, pracowników rolnych i wiejskich. Reprezentuje przede wszystkim drobnych i średnich chłopów[1]. Jest częścią globalnej organizacji La Via Campesina[2].

Federacja, powstała 4 grudnia 1986 w Madrycie, zrzesza 31 organizacji[3] członkowskich z 21 krajów europejskich[2]. Początkowo działała jako Coordination Paysanne Européenne (CPE)[4]. Promuje trzy główne koncepcje: suwerenności żywnościowej, agroekologii i praw rolniczych. Ruch tworzą rolnicy i organizacje pracowników rolnych. Dążą oni do wprowadzenia zmian systemowych, które mają ulepszyć europejski model rolnictwa i zapewnić rolnikom możliwości żywienia ludności zdrową żywnością lokalną, zapewniając rolnikom pracę w godnych warunkach. Federacja kładzie nacisk na tezę, w myśl której w Europie brak jest instytucjonalnego wsparcia dla rolnictwa rodzinnego, co powoduje stopniowy zanik gospodarstw[1].

Promując suwerenność żywnościową ruch sprzeciwia się polityce neoliberalnej, protestuje przeciw oddawaniu produkcji i dystrybucji żywności mechanizmom wolnorynkowym oraz międzynarodowym korporacjom. Aby osiągnąć zrównoważoną produkcję żywności, jest za odbudowaniem suwerenności żywnościowej Europy w drodze pójścia m.in. w stronę agroekologii. Wizja ta jest zakorzeniona w tradycyjnych procesach edukacji międzypokoleniowej. Federacja z ekonomicznego punktu widzenia promuje gospodarkę korzystną dla społeczności: solidarność, obieg zamknięty, produkcję regionalną i dbałość o ekologię. Działalność rolnicza winna zatem respektować ograniczenia wyznaczone przez środowisko i kierować się lokalnymi warunkami oraz potrzebami, a nie interesami międzynarodowego kapitału oraz wzrostu za wszelką cenę. Z politycznego punktu widzenia priorytetowe dla organizacji są prawa małych i średnich producentów żywności[1].

ECVC wychodzi z założenia, że chłopi wraz z rodzinami i inni pracownicy wiejscy stają obecnie w obliczu systematycznego łamania swoich praw na poziomie globalnym, w tym również w całej Europie. W wielu przypadkach sytuację tych grup pogarszają krajowe polityki rolne, faworyzujące małe elitarne grupy dzierżące władzę i zasoby[1].

W 2008 roku organizacje wchodzące w skład CPE połączyły się z COAG (organizacją rolników i właścicieli zwierząt gospodarskich z Hiszpanii), a także innymi organizacjami wiejskimi, tworząc obecną federację[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d European Coordination Via Campesina, Our vision [online].
  2. a b European Coordination Via Campesina, About us [online].
  3. European Commission, Feedback from: European Coordination Via Campesina [online], European Commission - Have your say [dostęp 2024-03-01] (ang.).
  4. a b European Coordination Via Campesina, Our history [online].