Corpus Scriptorum Ecclesiasticorum Latinorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Corpus Scriptorum Ecclesiasticorum Latinorum (CSEL) – seria publikująca krytyczne wydania łacińskich dzieł Ojców Kościoła. Jest to projekt Austriackiej Akademii Nauk.

CSEL został rozpoczęty w 1864 r. z zastosowaniem badań krytyki tekstualnej, polegających na porównaniu wszystkich istniejących kopii danego dzieła. Z zamierzenia, projekt miał zastąpić serię Patrologia Latina, obejmując łacińskich autorów kościelnych, którzy pisali w okresie od schyłku II w. po Chr. do śmierci św. Bedy w 735 r. Pierwszy tom wydany został w 1866 i do dziś ukazały się 95 tomy obejmujące dzieła całego spectrum autorów, od Sulpicjusza Sewera do Ambrożego z Mediolanu i Augustyna z Hippony. Jest to niewiele ponad jedną trzecią wszystkich potrzebnych tomów. Oblicza się, że zgodnie z tempem wydawania kolejnych tomów (2-3 rocznie), zakończenie projektu nastąpi nie wcześniej niż w 2248 r. Opóźnienia projektu powodowane są przez poprawione re-edycje prac wydanych wcześniej. Stąd, w stosunku do wielu dzieł patrystycznych, Patrologia Latina Migne'a pozostaje wciąż jedynym, choć niedoskonałym, dostępnym źródłem dla publikacji naukowych .

Niektóre z wydań CSEL zostały zastąpione przez serię Corpus Christianorum, a inne zostały włączone do wydania elektronicznego Corpus Christianorum - CETEDOC Library of Christian Latin Texts (CLCLT), które zostało później poszerzone o Library of Latin Texts Online[1] wydawnictwa Brepols z Turnhout.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy