Crossdressing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Leopold~plwiki (dyskusja | edycje) o 08:36, 7 lip 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Crossdressing (krosdresing) - zakładanie ubiorów przynależnych płci przeciwnej. Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów cross, czyli krzyżowy, przeciwny oraz dressing, czyli ubieranie się. Osoba uprawiająca crossdressing to crossdresser.

Crossdressing często uważany jest za synonim transwestytyzmu. Pojęcia te leżą bliskie sobie, choć nie muszą być identyczne. Często poprzez crossdressing rozumiana jest sama czynność przebierania się. Transwestytyzm natomiast ma z definicji dodatkowo pewne podłoże psychiczne. Przy takim rozróżnieniu można by zauważyć, że każdy transwestyta uprawia crossdressing, jednak nie każdy crossdresser musi być transwestytą. Dla przykładu za crossdresserów uznać można aktorów lub komików, którzy przebierają się za kobiety na występach, albo kelnerki czy tancerki ubrane we fraki itp.

Jednoznaczne określenie relacji pomiędzy transwestytyzmem i crosdressingiem jest niestety niemożliwe, gdyż brak jest autorytatywnych źródeł w tym temacie. W polskiej literaturze naukowej pojęcie crossdressing nie istnieje. Tutaj spotyka się wyłącznie słowo transwestytyzm. Na zachodzie pojęcie transwestytyzm jest raczej unikane (jako zabarwione pejoratywnie), a zamiast niego stosuje się właśnie crossdressing. Dla przykładu leksykon World iQ podaje wprost, że crossdresser nazywany jest także transwestytą. Jednak dalej, ten sam leksykon mówi, że niektórzy poprzez crossdressing określają przebieranie się, z wyjątkiem przebierania związanego z transwestytyzmem.

Crossdressing jest praktykowany przez obie płci, jednak u mężczyzn wydaje się być bardziej widoczne przez nierównowagę w normach i nastawieniach do "strojenia się" (widzimy mniejszą transgresję gdy kobieta ubiera męski garnitur).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Na podstawie artykułu Crossdressing, autorstwa Laury X,
z portalu http://www.crossdressing.pl (tekst na licencji GNU FDL)