Cyparium earlyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyparium earlyi
Löbl et Leschen, 2003
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

łodzikowate

Plemię

Cypariini

Rodzaj

Cyparium

Gatunek

Cyparium earlyi

Cyparium earlyigatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych, podrodziny łodzikowatych i plemienia Cypariini.

Gatunek ten opisany został w 2003 roku przez Ivana Löbla i Richarda A.B. Leschena na podstawie pojedynczego samca. Epitet gatunkowy nadano na cześć John Early’ego, który odłowił holotyp[1].

Chrząszcz o ciele długości 2,45 mm, w obrysie wydłużonym, z wierzchu grubo punktowanym, ubarwiony czerwonobrązowo z jasnożółtymi: czułkami, odnóżami, narządami gębowymi, hypomerami, epipleurami, brzegami przedplecza i odwłokiem. Owłosienie ciała jest wyraźne. Głowa pozbawiona jest listewki czołowej. Czułki osadzone są daleko od siebie, buławkowate. Dobrze rozwinięte przedpiersie jest podobnej długości co przednie biodra i pozbawione żeberka środkowego. Dyskowa część pokryw pozbawiona jest punktowanych rzędów. Tylna para skrzydeł jest w pełni wykształcona. Długość najdłuższego z kolców na goleniach przedniej pary odnóży jest wynosi połowę szerokości tychże goleni. Pierwszy z widocznych sternitów odwłoka ma poskręcane szczecinki, w tym dwie szczecinki pierwszorzędowe[1].

Owad endemiczny dla Nowej Zelandii, znany tylko z Parku Narodowego Fiordland na Wyspie Południowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ivan Löbl, Richard A.B. Leschen, Scaphidiinae (Insecta: Coleoptera: Staphylinidae), „Fauna of New Zealand”, 48, Lincoln, Canterbury, New Zealand: Manaaki Whenua Press, 2003, ISBN 0-478-09353-5.