Dojran (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mircea (dyskusja | edycje) o 15:43, 25 lis 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Jezioro Dojran, wybrzeże macedońskie

Dojran (maced. Дојранско Езеро - Dojransko Ezero, nowogr. λίμνη Δοϊράνη - limni Doirani, starogr. Πρασιάς - Prazias) - jezioro w centralnej Macedonii, na granicy Republiki Macedonii i Grecji. Powierzchnia - 43,1 km² (27,3 km² w Macedonii, 15,8 km² w Grecji), rozciągłość pn-pd - 8,9 km, rozciągłość w-z - 7,1 km, największa głębokość - 10 m, wysokość lustra wody - 148 m n.p.m., powierzchnia zlewni - 271,8 km².

Jezioro Dojran jest pochodzenia tektoniczno-wulkanicznego. Istnieje od czwartorzędu. Jest pozostałością powstałego w plejstocenie, znacznie większego Jeziora Peońskiego (127 km²). Ma charakter eutroficzny. Występuje w nim kilkanaście gatunków endemicznych.

Jezioro Dojran leży w obniżeniu między ujściowymi odcinkami dolin Wardaru i Strumy, u stóp masywu górskiego Belasica. Jest zasilane przez wiele małych potoków, głównie spływających z tych gór. Jedynym odpływem jest niewielka rzeka Ardżan (gr. Αρτζάν), wypływająca z południowego brzegu jeziora i wpadająca do Wardaru. Nad Dojranem leżą wsie Nikolič, Nov Dojran, Star Dojran i Sretenovo (w Macedonii) i Dojrani (w Grecji).

Podczas I wojny światowej południowy brzeg jeziora był miejscem bitwy między wojskami grecko-brytyjskimi, nacierającymi na północ, a okopanymi nad jeziorem wojskami bułgarskimi.

W ostatnich latach, wskutek intensywnego użytku wód Dojranu do celów rolniczych, poziom wód w jeziorze znacznie się obniżył - z 262 mln m³ w 1988 do 80 mln m³ w 2000.