Drobna plamistość liści jabłoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Objawy na górnej stronie liścia jabłoni

Drobna plamistość liści jabłoni (ang. black spot of apple, brooks fruit spot of apple[1]) – grzybowa choroba jabłoni wywołana przez Mycosphaerella pomi[2].

Występowanie i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Choroba ta występuje powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają. Choroba nie powoduje jednak większych strat[2].

Na liściach jabłoni występują jeszcze dwie inne choroby powodujące podobne objawy: brunatna plamistość liści jabłoni i kanciasta plamistość liści jabłoni. Wszystkie trzy choroby określane są wspólną nazwą nekrotyczna plamistość liści jabłoni[3]. Plamistość liści powoduje również parch jabłoni, uważany za najgroźniejszą chorobę tego drzewa, jednak wywołane przez niego plamy różnią się morfologią[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Patogen atakuje głównie liście, powodując na nich powstawanie drobnych plamek. Początkowo powstają jasnobrunatne z ciemnoszarą obwódką, potem szarobiałe przebarwienia. W miarę rozwoju choroby przekształcają się one w owalne i nieregularnie rozproszone plamki o średnicy 2-3 mm. W drugiej połowie lata przy wilgotnej pogodzie pojawiają się na nich brunatne skupiska zarodników[2].

Etiologia[edytuj | edytuj kod]

Przezimowują pyknidia na opadłych liściach. Wiosną wytwarzają one zarodniki konidialne, które uwalniają się z pyknidiów podczas wilgotnej pogody. Roznoszone przez wiatr dokonują infekcji pierwotnej. W sezonie wegetacyjnym na porażonych liściach wytwarzane są konidia, które dokonują infekcji wtórnych rozprzestrzeniając chorobę[2].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Zabiegi stosowane przeciwko parchowi jabłoni są skuteczne także przeciwko drobnej plamistości liści jabłoni. W przypadku dużego nasilenia choroby w poprzednim roku, należy wykonać opryskiwanie fungicydami w fazie różowego pąka, pod koniec kwitnienia, oraz po czerwcowym opadaniu zawiązków. Zabiegi te powtarza się 2-3-krotnie co dwa tygodnie. Najskuteczniejsze są fungicydy miedziowe i ditiokarbaminianowe[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EPPO Global Database. [dostęp 2018-11-28].
  2. a b c d e f Marek Grabowski: Choroby drzew owocowych. Kraków: Wyd. Plantpress, 1999. ISBN 83-85982-28-0.
  3. Komunikat sadowniczy z dnia 11.06.2015 – nekrotyczna plamistość liści jabłoni. [dostęp 2018-11-28].