Mączniak jabłoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Objawy na liściach
Porażona jabłoń
Objawy na jabłku

Mączniak jabłoni (ang. powdery mildew of apple[1]) – grzybowa choroba jabłoni wywołana przez Podosphaera leucotricha[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Patogen atakuje wszystkie nadziemne części jabłoni. Na liściach jest widoczny w postaci białego, mączystego nalotu, który składa się z grzybni i konidioforów. Silnie porażone liście są mniejsze i ulegają zniekształceniu – zwijają się wzdłuż nerwu głównego. Poczynając od brzegów stopniowo zamierają i przedwcześnie opadają. Biały i wojłokowaty nalot tworzy się również na pędach. Porażone pędy przestają rosnąć, a ich wierzchołki zamierają. Silnie porażone pąki zamierają jeszcze przed rozwinięciem się, te słabiej porażone rozwijają się, ale wyrastają z nich niedorozwinięte i zdrobniałe liście również pokryte nalotem grzybni. Podobny biały nalot tworzy się na porażonych kwiatach Stają się one również zdrobniałe, a często ich pręciki i słupki są bezpłodne. Mogą zostać porażone również jabłka, na nich jednak nie tworzy się biały nalot, lecz na ich skórce pojawiają się skorkowaciałe plamy lub siateczka[3].

Rozwój choroby[edytuj | edytuj kod]

Przezimowuje grzybnia patogena na pędach i pąkach. Wiosną zaczyna ona wytwarzać bezpłciowo zarodniki konidialne, za pomocą których choroba rozprzestrzenia się na następne pędy i pąki, a także na młode liście. Takie zarodnikowanie konidialne trwa przez cały sezon wegetacyjny. Charakterystyczne dla mączniaków prawdziwych jest to, że ich zarodniki mogą infekować rośliny również przy ciepłej i słonecznej pogodzie – inaczej, niż u większości grzybów. Przenoszone są przez wiatr. Jeśli wiosną nie usunie się porażonych przez mączniaka pędów, to później będą one źródłem infekcji – zarówno pierwotnych, jak i wtórnych[3].

Latem pojawia się na porażonych częściach rośliny szary nalot, w którym znajdują się owocniki typu klejstotecjum. Na drodze askogamii powstają w nich zarodniki płciowe – askospory. Nie odgrywają one jednak większej roli w rozprzestrzenianiu się choroby[3].

Zagrożenia i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Mączniak prawdziwy jabłoni często jest lekceważony przez sadowników, nie należy bowiem do najgroźniejszych chorób jabłoni. Niemniej, w niektórych latach w sadach zaniedbanych może wyrządzić duże szkody. Masowe występowanie tej choroby zależy od kilku czynników[4]:

  • warunków pogodowych.
  • podatności odmiany na tę chorobę. Do odmian wrażliwych na mączniaka prawdziwego należą: ‘Idared’, ‘Cortland’, ‘Paulared’, ‘Early Geneva’, ‘Lodel’ i cała grupa ‘Jonagold’ oraz ‘Szampion’.
  • właściwej organizacji pracy w sadzie. Ważny jest termin i technika cięcia drzew – czym wcześniej, tym lepiej.
  • racjonalnej ochrony chemicznej.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Bardzo ważną rolę odgrywa zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. Należy wszystkie porażone pędy usuwać natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Chemicznie zwalcza się mączniaka przez opryskiwanie drzew fungicydami[3]:

  • pierwsze opryskiwanie należy wykonać w fazie różowego pąka przy użyciu fungicydów siarkowych lub zawierających węglowodory aromatyczne
  • drugie opryskiwanie w okresie kwitnienia, szczególnie wtedy, gdy nie usunięto porażonych pędów. Stosuje się fungicydy z grupy IBE – triazole i pochodne pirymidyny.
  • kolejne opryskiwania wykonuje się po kwitnieniu i kontynuuje do czerwcowego opadu zawiązków. Stosuje się fungicydy układowo-kontaktowe, głównie z grupy IBE oraz benzymidazowe. Wykonuje się nie więcej niż 2-3 opryskiwania, które należy wykonać przy bezdeszczowej pogodzie przy temperaturze powyżej 12 °C[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podosphaera leucotricha [online], EPPO Global Database [dostęp 2022-08-21].
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. a b c d e Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.
  4. Zwalczanie mączniaka prawdziwego jabłoni [online] [dostęp 2016-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-07].