Dwór w Sance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór w Sance
Ilustracja
Aleja dworska
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sanka

Adres

Sanka 326

Typ budynku

Dwór

Rozpoczęcie budowy

XVII w.

Ukończenie budowy

XIX w.

Położenie na mapie gminy Krzeszowice
Mapa konturowa gminy Krzeszowice, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dwór w Sance”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dwór w Sance”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór w Sance”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dwór w Sance”
Ziemia50°04′19″N 19°38′44″E/50,071944 19,645556

Dwór w Sance – ruiny dworu w miejscowości Sanka w gminie Krzeszowice w województwie małopolskim. Dwór pochodzi z okresu XVII/XIX w. na miejscu dawnego założenia dworsko-parkowego.

Dwór położony jest w północnej części wsi (k. szkoły podstawowej) otoczony starymi drzewami (dwa klony jawory i dąb szypułkowy przy ogrodzeniu Sp-ni Agrokompleks; lipa drobnolistna, wiąz górski i lipa wielkolistna w grupie przy boisku szkolnym obok ruin dworu) wpisanymi do rejestru pomników przyrody[1].

Dwór (tzw. stary), budynki gospodarcze, browar, a także sad i warzywnik istniały już w XVI w., kiedy to Sanka była własnością rodziny Świerczewskich, którzy założyli we wsi zbór kalwiński. W następnym wieku właścicielem został Łukasz Kochański, a w poł. XVIII w. Michał Frezer. W 1755 majątek dworski został podzielony pomiędzy jego spadkobierców. Doprowadziło to też do podziału wsi na część północną i południową oraz do wybudowania nowego dworu w części północnej Sanki. Na przeł. lat 80. i 90. XIX w. Gustaw Migula przebudował dwór, założył park angielski typu krajobrazowego. Wkrótce nowym właścicielem została hrabina Ewelina Borkowska-Dunin. W 1915 dwór kupił Józef Skąpski. W 1945 dwór przejął Skarb Państwa, a w budynku dworskim do 1948 mieściła się szkoła rolnicza. W latach 50. XX w. dwór został częściowo przebudowano. Wówczas przebudowano dachy, alkierze i zlikwidowano wieżę. W latach 60. XX w., kiedy to dwór przejęło Ministerstwo Rolnictwa, popadł w ruinę. Jeszcze w latach 80. XX w. dwór posiadał dach. Obiekty gospodarcze użytkowane są przez Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Agrokompleks”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz pomników przyrody na stronie gminy. [dostęp 2014-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-20)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]