Dworzec autobusowy we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dworzec autobusowy we Lwowie
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Adres

ul. Stryjska 109

Architekt

W. Sachajdakowski, M. Stoliarow

Ukończenie budowy

1980

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dworzec autobusowy we Lwowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Dworzec autobusowy we Lwowie”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dworzec autobusowy we Lwowie”
Ziemia49°47′12″N 24°00′59″E/49,786667 24,016389
Strona internetowa

Lwowski Dworzec Autobusowy (również Centralny Dworzec Autobusowy, Dworzec Stryjski) – dworzec autobusowy we Lwowie obsługujący ruch międzymiastowy i międzynarodowy, położony przy ulicy Stryjskiej 109.

Budynek został zaprojektowany przez W. Sachajdakowskiego i M. Stoliarowa przy współpracy W. Bojkywa i O. Efremowa, budowa rozpoczęła się w 1976 i trwała cztery lata. Jego położenie w południowej części miasta (Bodnarówka) argumentowano dogodnym wyjazdem w kierunku obwodnicy i Karpat, gdy kierowano najwięcej kursów. Obecnie dworzec jest w stanie obsłużyć ok. 800 osób na godzinę, jest zbudowany na planie trójkąta i podzielony na trzy strefy – plac przed dworcem, plac ekspedycyjny odprawianych kursów i część dla przyjezdnych. Budynek stoi półkolem do ulicy Stryjskiej, posiada baldachimowy dach, trzy kondygnacje, na parterze znajduje się poczekalnia i punkty handlowe, na pierwszym piętrze kasy i taras, a na drugim poczekalnię dłuższego pobytu, kawiarnię i hotel. W ukształtowaniu wyglądu wnętrza kluczową rolę odegrało kesonowe ukształtowanie stropu oraz wieloprzęsłowe dźwigary zaprojektowane przez Bogdana Hnydecza.

Autobusowe połączenia z Polski do Lwowa - dworzec Stryjski, dostępne są z 82 miast w Polsce. Oferują je przewoźnicy międzynarodowi (najczęściej ukraińscy) operujący na różnych trasach pomiędzy Polską a Ukrainą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]