Epithemia sorex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Epithemia sorex
Ilustracja
widok od strony okrywy
Systematyka[1]
Domena

eukarionty

Królestwo

chromisty

Podtyp

Bacillariophytina

Gromada

Bacillariophyta

Klasa

Bacillariophyceae

Podklasa

Bacillariophycidae

Rząd

Rhopalodiales

Rodzina

Rhopalodiaceae

Rodzaj

Epithemia

Gatunek

Epithemia sorex

Nazwa systematyczna
Epithemia sorex Friedrich Kützing 1844
Epithemia sorex rysunek Friedricha Kützinga
Widok od pasa obwodowego

Epithemia sorex (syn. Eunotia sorex)gatunek okrzemek występujących w wodach słodkich[2]. Po raz pierwszy opisany zostały przez Friedricha Kützinga w 1844 roku[1]. Obok Epithemia adnata jeden z najczęściej występujących gatunków rodzaju Epithemia[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jednokomórkowe osobniki o długości 8–70 μm i szerokości 6,5–16 μm[2]. Pancerzyki w widoku od strony pasa obwodowego z wypukłymi krawędziami i wyodrębnionymi, wyciągniętymi końcami, a od strony okrywy silnie do umiarkowanie dorsiwentralne. W widoku od strony dorsalnej najczęściej silnie wypukłe, strona wentralna umiarkowanie wklęsła. Kształt widziany od okrywy bywa określany jako „kapelusz Napoleona”[3]. Rafa silnie zakrzywiona, w środku okrywy sięga niemal po dorsalną krawędź okrywy, zaś na wyciągniętych końcach okrywy do środka biegunów. Fibule w 10 μm rozszerzają w 5–7,5 masywnych, wyraźnie widocznych żeber, często nieregularnie usytuowanych. Kształt żeber niemal równoległy do lekko promienistego. Pomiędzy żebrami znajduje się 2–3 areol. Końce zawsze mniej lub bardziej wyodrębnione i wyciągnięte lub główkowate, a następnie wygięte ku stronie dorsalnej i tępo zaokrąglone[2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek kosmopolityczny[1]. W Środkowej Europie występujący głównie w bogatych w wapń wodach stojących. Najczęściej występuje na nizinach, w jeziorach o średniej do podwyższonej żyzności, gdzie lokalnie może dominować. W sztucznych zbiornikach na obszarach wyżynnych występuje nielicznie, natomiast w regionach górskich jedynie bardzo rzadko. W wodach płynących jest bardzo rzadko spotykana[2]. Często występuje jako epifit na Cladophora i innych grubych nitkowatych algach, także w wodach płynących[4].

Gatunkowi Epithemia sorex w polskim wskaźniku okrzemkowym do oceny stanu ekologicznego rzek (IO) przypisano wskaźnik trofii 2,7 natomiast wskaźnik saprobii 1,2. Wskaźnik trofii TI przyjmuje teoretyczne wartości od 0 (niska żyzność) do 4 (wysoka żyzność), wskaźnik saprobii przyjmuje teoretyczne wartości od 1 (niska zawartość materii organicznej) do 4 (wysoka zawartość materii organicznej)[5]. Te dane wskazują na preferencję wód średnio żyznych oraz co najwyżej nieznacznie zanieczyszczonych. Podobnie jest we wskaźnikach do oceny zbiorników zaporowych wskaźnik trofii wynosi 3, a wskażnik saprobii 1. Ponadto jest gatunkiem referencyjnym, czyli pożądanym, w zbiornikach typu przejściowego i limnicznego[6]. We wskaźniku dla jezior (IOJ) indeks troficzny to 2,5, wskazujący na preferencje do wód średnio żyznych. W tym wskaźniku jest to gatunek uznany za referencyjny dla jezior twardowodnych, ale nie dla miękkowodnych[7].

W pancerzyku żyją endosymbiotyczne sinice zdolne do asymilacji azotu atmosferycznego, przez co gatunek ten może występować w siedliskach ubogich w przyswajalne związki azotu[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli chodzi o zasięg rafy w kierunku dorsalnej Epithemia sorex wykazuje podobieństwo jedynie do Epithemia argus i Epithemia smithii, jednak można je rozróżnić biorąc pod uwagę odmienne kształty okryw[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M.D. Guiry 2002 Epithemia sorex Kützing
  2. a b c d e f Małgorzata Bąk i inni, Klucz do oznaczania okrzemek w fitobentosie na potrzeby oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych w Polsce, wyd. I, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2012, s. 123, ISBN 978-83-61227-96-0.
  3. Epithemia sorex [online], Manaaki Whenua - Landcare Research [dostęp 2019-01-16] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-04] (ang.).
  4. a b Epithemia sorex | Species - Diatoms of North America [online], diatoms.org [dostęp 2019-01-16].
  5. Aleksandra Zgrundo, Łukasz Peszek, Anita Poradowska, Podręcznik do monitoringu i oceny rzecznych jednolitych części wód powierzchniowych na podstawie fitobentosu, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2018, s. 9, 38, 50.
  6. Aleksandra Zgrundo, Łukasz Peszek, Anita Poradowska, Aneks do wytycznych metodycznych do przeprowadzenia monitoringu i oceny potencjału ekologicznego zbiorników zaporowych w Polsce na podstawie fitobentosu, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2018, s. 47.
  7. Aleksandra Zgrundo, Łukasz Peszek, Anita Poradowska, Podręcznik do monitoringu i oceny jeziornych jednolitych części wód powierzchniowych na podstawie fitobentosu, Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2018, s. 46.