Faye Schulman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Faye Schulman
Fajna Łaziebnik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1919
Lenin

Data śmierci

24 kwietnia 2021

Przebieg służby
Formacja

Partyzantka radziecka

Stanowiska

sanitariuszka, fotografka

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Faye Schulman, Fajna Łaziebnik[1] (ur. 28 listopada 1919 w Leninie[1], zm. 24 kwietnia 2021 w Toronto[2]) – żydowska fotografka i partyzantka. Uznawana jest za jedynego żydowskiego fotografa dokumentującego życie codzienne żydowskich partyzantów w Europie Wschodniej podczas II wojny światowej[3][4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Fotografować zaczęła w wieku 10 lat pod okiem starszego brata Mosze, zarządzającego wówczas zakładem fotograficznym w Leninie[1]. Jej ojciec był gabajem w lokalnej synagodze[5]. Po inwazji Niemiec na Związek Radziecki, w Leninie utworzono getto, gdzie Faye pracowała jako fotograf, robiąc zdjęcia portretowe nazistowskim oficerom[6]. Wówczas jej starsi bracia zbiegli z miasta[5]. W 1942 roku naziści przeprowadzili masową egzekucję na mieszkańcach getta, mordując również pozostałą rodzinę Faye. Część mieszkańców, w tym ona sama, została oszczędzona z uwagi na przydatne umiejętności. Kilka tygodni później Faye uciekła i przyłączyła się do partyzanckiego oddziału zbiegłych jeńców z Armii Czerwonej[7][8]. Wtedy powstawały jej najbardziej znane fotografie, dokumentujące życie codzienne partyzantów. Pełniła tam przede wszystkim rolę sanitariuszki aż do wyparcia sił niemieckich z Białorusi w 1944 roku[7]. Wkrótce potem znalazła pracę jako fotograf dla lokalnej gazety. Po wojnie wyszła za mąż za żydowskiego partyzanta. Zamieszkała w Toronto w Kanadzie, miała dwoje dzieci i sześcioro wnuków[7]. W 1995 roku opublikowana została książka, autorstwa Schulman, A Partisan’s Memoir: Woman of the Holocaust[1][9].

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Wystawy fotografii Schulman są organizowane głównie w ramach projektów lub przez placówki powiązane z historią Żydów podczas II wojny światowej. Wystawę w Polsce pod tytułem „Oblicza Oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki” koordynowało Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie[3]. Fotografie pochodziły ze zbiorów Jewish Partisan Educational Foundation z San Francisco.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]