Filmoteka Narodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Filmoteka Narodowapolska państwowa instytucja kultury zlokalizowana w Warszawie. Powstała w kwietniu 1955. Do 1970 istniała pod nazwą Centralne Archiwum Filmowe, a następnie, do 1987, jako Filmoteka Polska.

Od początku istnienia jest członkiem Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych, organizacji zrzeszającej większość archiwów filmowych świata. Zbiory taśm filmowych i archiwaliów zgromadzone w Filmotece Narodowej należą do największych w Europie.

Do zadań statutowych Filmoteki Narodowej należy:

 • zachowanie dziedzictwa kulturowego kinematografii polskiej i wybranych dzieł kinematografii światowej,
 • gromadzenie wszelkich form dokumentacji historyczno-filmowej, oraz systematyczna konserwacja i opracowywanie tych zasobów.

Filmoteka Narodowa jest operatorem programu Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Fototeka[edytuj | edytuj kod]

W ramach Filmoteki Narodowej funkcjonuje Fototeka – serwis internetowy prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)[1][2]. Fototeka powstała w listopadzie 2009 roku[3] przy współpracy z Agencją Interaktywną 4K[4] i jako elektroniczna baza jest tworzona w oparciu o zgromadzone zbiory fotosów, negatywów i diapozytywów[5]; pokazuje zarówno znane, ale także unikatowe fotografie z polskich filmów (w I etapie z lat 1945–1989 i przedwojenne), ich twórców (reżyserzy, aktorzy, operatorzy, asystenci itd.), premiery filmowe itp[6].

Celem serwisu Fototeka jest:

 • edukacja i upowszechnianie kultury filmowej zgodnie z Ustawą o kinematografii z dn. 30 czerwca 2005 r. (Dz.U. nr 13 poz. 1111) i statutem Filmoteki Narodowej, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 17 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 29 kwietnia 2008 r.
 • zabezpieczenie zbiorów fotograficznych Filmoteki Narodowej i ich opracowanie
 • ułatwienie i pomoc w nawiązaniu kontaktu z właścicielami praw

Projekt został doceniony w środowisku filmowym, czego efektem była dwukrotna nominacja w 2010 i 2011 r. do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Portal internetowy”. Natomiast trzecia nominacja w 2012 roku została zwieńczona nagrodą PISF w tej kategorii.

GAPLA[edytuj | edytuj kod]

GAPLA to oficjalny serwis internetowy, prezentujący kolekcję plakatów i afiszów filmowych ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

Celem serwisu GAPLA jest prezentacja całego dorobku polskiej grafiki filmowej, zachowanego w zbiorach Filmoteki Narodowej: od czołowych twórców polskiej szkoły plakatu (min.: Henryka Tomaszewskiego, Romana Cieślewicza, Wojciecha i Stanisława Zameczników, Jana Lenicy, Eryka Lipińskiego, Franciszka Starowieyskiego), po kolejne generacje artystów: Jana Młodożeńca, Wiktora Sadowskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola czy Stasysa Eidrigeviciusa, a także najstarszych zabytków grafiki użytkowej reklamujących pokazy kinematografu braci Lumière w Krakowie, przedwojennych afiszów i plakatów, powojennych plakatów do filmów polskich i zagranicznych, a także zagranicznych plakatów do produkcji polskich i światowych. Osobny zbiór tworzą plakaty do imprez filmowych: festiwali, przeglądów, pokazów specjalnych. Digitalizacja archiwalnego zbioru plakatów pozwala zabezpieczyć oryginalne materiały oraz za pośrednictwem Internetu prezentować bezcenną kolekcję wszystkim zainteresowanym.

Plakaty filmowe są gromadzone w archiwum Filmoteki Narodowej od początku lat 60. XX wieku. Pierwszą pozycją wpisaną do inwentarza był plakat autorstwa Romana Cieślewicza do filmu „Kapelusz Pana Anatola” w reżyserii Jana Rybkowskiego z 1957 roku.

Cele serwisu GAPLA to:

 • edukacja i upowszechnianie kultury filmowej zgodnie z Ustawą o kinematografii z dn. 30.06.2005 r. (Dz.U. nr 13 poz. 1111) i statutem Filmoteki Narodowej, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 17 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 29.04.2008 r.;
 • zabezpieczenie zbiorów ikonograficznych Filmoteki Narodowej i ich opracowanie;
 • cyfryzacja i prezentacja zbiorów ikonograficznych Filmoteki Narodowej w domenie cyfrowej.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+.

Przypisy

 1. Strona Fototeki.
 2. Filmoteka Narodowa otworzyła własny serwis. Interaktywnie.com. [dostęp 2012-11-07].
 3. Fototeka Filmoteki Narodowej. Centrum Edukacji Obywatelskiej. [dostęp 2012-11-07].
 4. Rozbudowano Fototekę – serwis Filmoteki Narodowej. Wirtualnemedia.pl. [dostęp 2012-11-07].
 5. Internetowa Fototeka Filmoteki Narodowej. Polskie Radio. [dostęp 2012-11-07].
 6. Platforma Kultury – Fototeka Filmoteki Narodowej. Platformakultury.pl. [dostęp 2012-11-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]