Fundacja Inna Przestrzeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja Inna Przestrzeń
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2006

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Nr KRS

0000257224

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Inna Przestrzeń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja Inna Przestrzeń”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Inna Przestrzeń”
Ziemia52°13′58″N 21°01′08″E/52,232700 21,018960
Strona internetowa

Fundacja Inna Przestrzeń (FIP) – organizacja pozarządowa posiadająca status organizacji pożytku publicznego. Założona w 2006 roku w Warszawie. Prowadzi działalność w obszarach: międzynarodowej współpracy kulturalnej, praw człowieka, współpracy rozwojowej oraz upowszechniania wiedzy o innych kulturach i integracji imigrantów. Prezesem Fundacji jest Witold Hebanowski, przewodniczącym jej rady był Bogusław Stanisławski.

Działalność fundacji[edytuj | edytuj kod]

  • działalność wydawnicza fundacji skupia się przede wszystkim na książkach z pogranicza sztuki, spraw społecznych i architektury -m.in. Architektura Cienia (tomy I, II, III), Ministry of Highways oraz Utopie Dnia Codziennego,
  • Integracja uchodźców poprzez sport - projekt realizowany m.in. w ośrodkach dla cudzoziemców w różnych miejscach polski - skupia się na wsparciu kobiet-uchodźczyń poprzez różne dyscypliny sportowe (piłka nożna, wendo, jazda na rowerze).
  • Kontynent Warszawa-Warszawa Wielu Kultur – portal upowszechniający wiedzę o różnorodności kulturowej Warszawy[1]
  • Program Tybetański – członek International Tibet Network, kontynuuje działalność Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu[2][3] (program został zawieszony w 2015 roku, obecnie działalność protybetańska fundacji skupiona jest wokół Galerii Tybetańskiej na Rondzie Tybetu).
  • Ośrodek Sintar – centrum kultury i edukacji powstałe z inicjatywy uchodźców czeczeńskich - powstało w 2009 roku, w 2015 fundacja wspólnie z Instytutem Kultur Narodów Kaukazu powołały do życia Fundację Sintar Imienia Issy Adajewa, która kontynuuje działalność centrum (obecnie bez własnego lokalu).
  • Pilotaż Warszawskiego Centrum Wielokulturowego – projekt wspierający aktywność społeczną i artystyczną cudzoziemców m.in. poprzez szkolenia i realizację wydarzeń. Ważnym elementem projektu jest budowanie koalicji międzysektorowej w celu usprawnienia pomocy kierowanej do cudzoziemców[4]. Pilotaż uwieńczyło powstanie Centrum Wielokulturowego w Warszawie przy pl. Hallera, działalność koalicji kontynuowana jest w Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którą fundacja powołała do życia wraz z pięcioma innymi organizacjami pozarządowymi.
  • Informator dla cudzoziemców – portal zawierający informacje przydatne cudzoziemcom przybywającym do Polski[5].

Wydarzenia cykliczne[edytuj | edytuj kod]

  • Transkaukazja – międzynarodowy festiwal inspirowany współczesnym Kaukazem (w szczególności: Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem). Organizowany od 2004[6][7][8].
  • One Caucasus – międzynarodowy festiwal interdyscyplinarny organizowany na pograniczu Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu (region Kvemo-Kartli) od 2014 roku[9].
  • ArtZona – dni polskiej kultury alternatywnej na Kaukazie – festiwal organizowany w latach 2009-2012.
  • Katalizator Inicjatyw Wielokulturowych (KIWi) – cykl warsztatów dla aktywnych migrantów i osób pochodzenia cudzoziemskiego, których inicjatywy są wspierane następnie niewielkim dofinansowaniem oraz wsparciem eksperckim.
  • Ludzie z Kontynentu – projekt obejmujący cykl wydarzeń promujących twórczość artystów pochodzących z mniejszości narodowych i etnicznych oraz środowisk cudzoziemskich, którzy mieszkają i tworzą w Warszawie. W ramach cyklu promocja m.in. malarstwa, fotografii, muzyki, filmu, sztuk audiowizualnych, poezji, tańca. Organizowany od 2007[10].
  • Wielokulturowe Warszawskie Street Party – cykliczny festiwal prezentujący wielokulturowość Warszawy. Organizowany od 2007[11][12][13][14]. W latach 2017-2018 festiwal nie był realizowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Dubrowska, Wielokulturowy portal Kontynent Warszawa [1]
  2. Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń [2]
  3. O Programie Tybetańskim na portalu ngo.pl [3]
  4. Pilotaż Warszawskiego Centrum Wielokulturowego [4]
  5. Informator dla cudzoziemców [5]
  6. Festiwal Kultur Kaukazu – Transkaukazja [6]
  7. O Transkaukazji w Gazecie Stołecznej [7]
  8. O Transkaukazji w Gazecie Stołecznej [8]
  9. One Caucasus [online], One Caucasus [dostęp 2018-07-14] (ang.).
  10. Ludzie z Kontynentu [9]
  11. Wielokulturowe Warszawskie Street Party [10]
  12. O Wielokulturowym Warszawskim Street Party w TVPW [11]
  13. Wielokulturowe Warszawskie Street Party w TVN Warszawa [12]
  14. Wielokulturowe Warszawskie Street Party w Kronice Urzędu m.st. Warszawy [13]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]