Galicyjski Blok Nacjonalistyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bloque Nacionalista Galego
Skrót PP
Lider Anxo Quintana
Data założenia 1982
Adres siedziby Avenida Rodríguez de Viguri, Nº16,
Baixo. 15703 Santiago de Compostela
Deklarowana
ideologia polityczna
nacjonalizm galicyjski, lewica narodowa, socjaldemokracja
Deklarowane
poglądy gospodarcze
państwo opiekuńcze
Barwy Biało-niebiesko-czerwone
http://www.bng-galiza.org/
Hiszpania
Godło Hiszpanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Hiszpanii
Portal Portal Hiszpania

Galicyjski Blok Nacjonalistyczny (Bloque Nacionalista Galego) jest nacjonalistyczną organizacją partyjną działającą w hiszpańskiej Galicji. BNG broni języka galicyjskiego i autonomii parlamentu galicyjskiego. Składa się z niezależnych, ale sfederowanych partii politycznych, które tworzą stałą koalicję wyborczą. Początkowo BNG wspierał niepodległość Galicji jako pierwszoplanowy cel swojej działalności, ale po wchłonięciu regionalistycznej Unidade Galega w 1990, Blok zaczął opowiadać się przeciwko pełnej niepodległości Galicji, popierając jej autonomię w granicach Hiszpanii.

Liderami BNG są: Anxo Quintana i przewodniczący Rady Narodowej Xosé Manuel Beiras.

BNG była drugą pod względem ilości mandatów partia w parlamencie galicyjskim po wyborach w 2001 roku, zdobywszy uprzednio 17 miejsc. Byli in wówczas zaraz za Partido Popular, ale w wyniku wyborów w 2005 roku Blok utracił 4 miejsca i zajął ostatecznie trzecie miejsce. Pomimo niezadowalającego wyniku wyborczego, BNG miał wystarczającą siłę, aby wejść w skład rządu Galicji, w koalicji z partią socjalistyczną. Były to ich pierwsze doświadczenia w rządzeniu, a Quintana został wiceprezydentem.

Podczas wyborów ogólnokrajowych w 2004 roku, Blok uzyskał 0.8% głosów i zapewnił sobie 2 miejsca w Izbie Deputowanych hiszpańskiego parlamentu. W czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego partii nie powiodło się i żaden z jej przedstawicieli nie został europosłem (w poprzedniej kadencji BNG miał jednego).

Blok opisuje siebie jako "front patriotyczny", który opiera się na organizacji zbudowanej według modelu zgromadzenia, w której każdy głosuje we własnym imieniu. W skład BNG wchodzi duża ilość partii dość znacznie różniących się od siebie pod względem orientacji ideowych (komuniści, socjaliści, socjaldemokraci).

W skład bloku wchodzą:

  • Galicyjska Unia Ludowa (Unión do Povo Galego, UPG) - komuniści
  • Nacjonalistyczna Lewica (Esquerda Nacionalista, EN) - socjaldemokraci
  • Jedność Galicyjska (Unidade Galega, UG) - socjaldemokraci
  • Socjalistyczny Kolektyw (Colectivo Socialista, CS) - socjaliści
  • Inzar - koalicja maoistowskiego Ruchu Komunistycznego (Movimiento Comunista, MC) i trockistowskiej Rewolucyjnej Ligi Komunistycznej (Liga Comunista Revolucionaria, LCR)
  • Galicyjska Partia Nacjonalistyczna - Partia Galicyjska (Partido Nacionalista Galego-Partido Galeguista, PNG) - socjalliberałowie
  • Galicyjski Ruch na Rzecz Socjalizmu (Movemento Galego ao Socialismo, MGS) - komuniści, niezależni[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy