Gil (ptak)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Żbiczek (dyskusja | edycje) o 17:04, 19 kwi 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Szablon:Cechy taksonu Gil (Pyrrhula pyrrhula) - mały ptak z rodziny łuszczaków zamieszkujący Europę i Azję. Częściowo osiadły, ale wiele ptaków migruje zimą bardziej na południe, koczując w miejscach występowania pokarmu. Przeloty III-IV i X-XI. W Polsce niegdyś tylko zimował, ale od lat 80. - 90. średnio licznie gniazduje na obszarze całego kraju.

Cechy gatunku
Większy od wróbla. Krępa sylwetka. Dziób gruby, krótki. U obu płci czarny wierzch głowy, biały kuper i długi, czarny ogon. Skrzydła długie, czarne z białą pręgą. U samca pierś jaskrawoczerwona, grzbiet niebieskawopopielaty. U samicy pierś bledsza, brązowo-różowa, grzbiet brązowoszary. Młode podobne do samic, ale bez czarnej czapeczki.
Często pogwizduje: diu, diu, diu. W okresie lęgowym bardzo skryty, natomiast zimą jest stosunkowo mało płochliwy i daje się obserwować z dość bliskiej odległości (nawet 0,5 m).
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 17 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 27 cm
waga ok. 25 g
Biotop
Lasy iglaste i mieszane, sady, parki i ogrody. Unika otwartych terenów i bezdrzewnych pól.
Gniazdo
W sąsiedztwie jezior, strumieni i górskich potoków. Przeważnie na drzewku iglastym. W rozwidleniu bocznej gałęzi na wysokości 1,5-6 m nad ziemią, dobrze osłonięte.
Jaja
W maju składa 4-5 jaj różnobiegunowych, wydłużonych o tle bladoniebieskim z nielicznymi plamkami w kolorze czerwonym, o średnich wymiarach 16x17 mm.
Wysiadywanie
Od zniesienia ostatniego jaja trwa od 12-14 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez okres ok. 2 tygodni.
Pożywienie
Głównie nasiona drzew i krzewów leśnych, np. dzikiej róży. Z owoców jarzębiny chętnie wydłubuje pestki. Wiosną odżywia się pączkami drzew. Bardzo rzadko zjada nasiona chwastów, ponieważ niepewnie się czuje na cienkich łodyżkach. Bardzo chętnie zjada nasiona (skrzydlaki) klonu.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).