Giuseppe Sermonti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Giuseppe Sermonti
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 października 1925
Rzym, Włochy

Data i miejsce śmierci

16 grudnia 2018
Rzym, Włochy

Zawód, zajęcie

biolog, genetyk

Alma Mater

Uniwersytet w Pizie, Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”

Giuseppe Sermonti (ur. 4 października 1925 w Rzymie, zm. 16 grudnia 2018 w Rzymie) – włoski biolog i profesor genetyki, znany z krytyki doboru naturalnego, jako decydującego czynnika ludzkiej biologii[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Był absolwentem nauk rolniczych na Uniwersytecie w Pizie i nauk biologicznych na Uniwersytecie w Rzymie. We współpracy z Guido Pontecorvo odkrył cykl paraseksualny penicillium chrysogenum – grzyba wytwarzającego antybiotyk, od którego pochodzi nazwa penicyliny, a ponadto wraz ze swoją żoną – Isabella Spada di Colle d’alberi – odkrył genetyczny cykl streptomyces, z którego uzyskuje się antybiotyki, takie jak streptomycyna – przydatnych w leczeniu gruźlicy[2].

Kierował Instytutem Genetyki i był prezesem Włoskiego Stowarzyszenia Genetyki i wiceprezesem XIV Międzynarodowego Kongresu Genetyki odbywającego się w Moskwie w 1978 roku. Był także dyrektorem Międzynarodowej Szkoły Genetyki Ogólnej w Centro Ettore Majorana. W 1986 roku porzucił badania naukowe, aby poświęcić się działalności literackiej[2].

Krytyka darwinizmu[edytuj | edytuj kod]

Jego książka Dimenticare Darwin (ang. Forgetting Darwin) została wydana w 2003 roku i została przetłumaczona na język angielski jako „Dlaczego mucha nie jest koniem?”. Została opublikowana przez kreacjonistyczny Discovery Institute, pod redakcją Jonathana Wellsa[3]. Sermonti dołączył także do listy naukowców wyrażających sceptycyzm wobec teorii ewolucji Darwina, prowadzonej przez Discovery Institute[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Giuseppe Sermonti [online], History’s Greatest, 17 grudnia 2018 [dostęp 2020-04-28] (ang.).
  2. a b Giuseppe Sermonti, ci lascia con un retaggio prezioso l’illustre filosofo e scienziato italiano – Articolo21 [online] [dostęp 2020-04-28] (wł.).
  3. Dimenticare Darwin [online], CICAP [dostęp 2020-04-28] (wł.).
  4. Doubts Over Evolution Continue to Mount as 60 Biologists Express Skepticism with Central Tenet of Darwin’s Theory [online], Discovery Institute [dostęp 2020-04-28] (ang.).