HH 212

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
HH 212
Ilustracja
Dżety HH 212
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór

Orion

Typ

Obiekt Herbiga-Haro

Rektascensja

05h 43m 51,41s

Deklinacja

-01° 02′ 53,1″

Odległość

1400 ly

Rozmiary kątowe

3,83′ × 2,39′

Charakterystyka fizyczna

HH 212obiekt Herbiga-Haro położony w kierunku gwiazdozbioru Oriona, znajdujący się w odległości około 1,4 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Obiekt znajduje się w gęstym obłoku molekularnym w pobliżu Mgławicy Koński Łeb[1].

W regionach takich jak ten chmury pyłu i gazu zapadają się pod wpływem siły ciężkości. Proces ten przebiega coraz szybciej, a materiał staje się coraz bardziej gorący, aż młoda gwiazda zapali się w centrum obłoku. Wszelkie resztki materiału wirując wokół powstającej nowej protogwiazdy tworzą dysk akrecyjny, aż w sprzyjających okolicznościach w końcu rozwiną się na tyle by mogły utworzyć materiał bazowy dla powstania planet, planetoid i komet[1].

Mimo że ten proces nie został jeszcze w pełni zrozumiany, to wspólnym dla tej grupy obiektów jest to, że protogwiazda i jej dysk akrecyjny są przyczyną powstawania widocznych dżetów. Gwiazda w centrum HH 212 jest w rzeczywistości bardzo młoda, ma zaledwie kilka tysięcy lat. Jej dżety są dokładnie symetryczne, posiadają kilka węzłów wyrzucanych w stosunkowo regularnych odstępach czasu. Regularność sugeruje, że impulsy powodujące powstawanie dżetów zachodzą w stosunkowo krótkim czasie – być może w ciągu zaledwie 30 lat. W dalszej odległości od centrum wyrzucana materia natrafia na opór tworząc charakterystyczne łuki rozłożone w przestrzeni międzygwiezdnej, spowodowane kolizją pyłu wyrzucanego z prędkością kilkuset kilometrów na sekundę z gazem międzygwiezdnym[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c ESO: Outbursts from a newborn star. eso.org, 2015-10-12. [dostęp 2015-12-02]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]