Hanna Malar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hanna Malar
Ганна Василівна Маляр
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 lipca 1978
Kijów

Zawód, zajęcie

prawniczka, kryminolożka, polityczka, wiceminister obrony

Hanna Wasyliwna Malar (ukr. Ганна Василівна Маляр; ur. 28 lipca 1978 w Kijowie) – ukraińska prawnik, kryminolog, polityk, wiceminister obrony Ukrainy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1978 roku w Kijowie[1]. Jej rodzice byli inżynierami, jednak ona już w wieku 10 lat marzyła o karierze prawniczki[2]. W 2000 roku ukończyła studia prawnicze, specjalizowała się w kryminologii i uzyskała stopień doktorski w zakresie prawa[1]. Autorka ponad 40 prac naukowych, specjalizowała się w przestępstwach przeciwko bezpieczeństwu państwa i zbrodniach wojennych.

Jej analiza prawna konfliktu na wschodzie Ukrainy z 2016 roku zaczęła być wykorzystywana w praktyce sądowniczej, Malar dowodziła w niej, że wydarzenia w Donbasie to wojna, a nie lokalne akty terroryzmu ze strony separatystów i udział w nich poszczególnych obywateli Ukrainy w żaden sposób nie zmienia międzynarodowego statusu konfliktu na krajowy. Malar zajęła się wkrótce potem tematyką komunikacji strategicznej w obronności, obejmującą zorganizowanie obrony Ukrainy w przestrzeni informacyjnej i opanowanie umiejętności wojny hybrydowej. Efektem m.in. jej prac było powołanie w 2018 roku zespołu, który razem z Akademią Służby Bezpieczeństwa Ukrainy opracował kurs komunikacji dla pracowników sektorów bezpieczeństwa i obronności, a sama Malar szkoliła później pracowników służb[2].

W latach 2000–2010 wykładała na Kijowskim Uniwersytecie Międzynarodowym, awansując kolejno do posady profesora i wicedyrektor Instytutu Prawa, ma także licencję na wykonywanie zawodu adwokata, którą uzyskała w 2007 roku. W 2010 roku uzyskała stopień kandydata nauk[1].

Od 2010 roku pracowała w Państwowym Instytucie Badawczym Ceł jako zastępca dyrektora Departamentu Problemów Prawnych Ceł[3]. Potem w latach 2013–2020 pracowała w Państwowej Szkole Sędziowskiej[1]. Ponadto pracowała dla służby celnej jako radca trzeciej rangi[3] i była też szefową organizacji pozarządowej Centrum Badań Prawnych i Kryminologicznych. Przez ok. 10 lat występowała jako ekspert w programach telewizyjnych, a także współprowadziła jeden z tych programów[2].

W 2020 roku bez powodzenia kandydowała do rady miasta Kijowa z listy partii Sługa Ludu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jednak dostała wtedy dalekie miejsce na liście i nie uzyskała mandatu radnej, zdobywając jedynie ok. 1,5 tys. głosów. Wiceminister obrony Ukrainy została w sierpniu 2021, a w jej obowiązkach miały być kontakty z mediami. Po odwołaniu ministra Andrija Tarana, pozostała na stanowisku, nadal odpowiadając w ministerstwie obrony za komunikację. W czasie inwazji rosyjskiej na Ukrainę, Malir jako jedna z dwóch osób w państwie informowała świat o przebiegu wojny, obok rzecznika sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksija Arestowycza[2].

Ma męża Wadyma i syna Artema. Jej mąż jest przedsiębiorcą w sektorze budowlanym i obrotu nieruchomościami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Hanna Maliar. Deputy Minister of Defense of Ukraine [online], MoD of Ukraine, 23 września 2021 [dostęp 2022-07-10] (ang.).
  2. a b c d e Ludmiła Anannikova, To jej Ukraińcy zawdzięczają skuteczną strategię informacyjną. Kim jest Hanna Maliar? [online], Wysokie Obcasy, 7 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-07].
  3. a b DefesaNet – Brasil-Ukraine – Exclusive – DefesaNet interview the Deputy Minister of Defense of Ukraine Hanna Maliar [online], DefesaNet [dostęp 2022-06-07] (ang.).