Hans Hirschel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Hirschel
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1900
Gleiwitz

Data śmierci

1975

Narodowość

żydowska

Język

niemiecki

Hans Hirschel (ur. 25 listopada 1900 w Gleiwitz, zm. 1975[1]) – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Redaktor awangardowego niemieckiego pisma literackiego Das Dreieck, założonego w 1925. W czasie II wojny światowej w latach 1942–1945 ukrywał się w mieszkaniu Marii von Maltzan w Wilmersdorf w specjalnej kryjówce wewnątrz kanapy stojącej w salonie. Nawiercone otwory dostarczały powietrze, a podawana szklanka wody każdego dnia z małą ilością kodeiny tłumiła kaszel. Był to czas, kiedy Berlin miał być ostatecznie oczyszczony z Żydów.

Ponieważ upozorował własne samobójstwo, został zarejestrowany jako zmarły[2]. Ukrywając się tworzył więcej niż wcześniej: pisał artykuły, recenzje książek i słuchowiska radiowe[3]. Podczas rewizji, gdy gestapowcy weszli do mieszkania, Hans Hirschel ukrył się w kanapie. Maria usiadła na kanapie, tak aby nie można było jej otworzyć. Oficer SS zapytał się: Skąd wiemy, że nikt tam się nie ukrywa? Maria odpowiedziała: Jeżeli jesteś pewien, że ktoś tam jest, to strzelaj. Ale zanim to zrobisz, chcę pisemną gwarancję, że zapłacisz za nowy materiał i robociznę, aby kanapa odzyskała swój wygląd po tym, jak zrobisz w niej dziury. Oficer SS nic nie zrobił i wyszedł. Hans był biały jak kreda i mokry od potu[2].

W związku Hansa z Marią urodziło się dziecko, które zostało umieszczone w inkubatorze w szpitalu, który został zbombardowany. Brak energii elektrycznej zatrzymał działanie inkubatora i dziecko zmarło. W 1947 Hans ożenił się z Marią, ale rozstali się po dwóch latach. Zostali dobrymi przyjaciółmi[2]. Ożenił się z nią ponownie w 1972. Zmarł w 1975[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dane biograficzne
  2. a b c Maria von Maltzan - a German resistance heroine, by Leslie Wilson. the-history-girls.blogspot.com. [dostęp 2016-05-04].
  3. Z relacji Marii Maltzan dla Centrum Szymona Wiesenthala
  4. Maria von Maltzan. www.auschwitz.dk. [dostęp 2016-05-04].