Heliophanus maluti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Heliophanus maluti
Wesołowska et Haddad, 2014
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

skakunowate

Rodzaj

Heliophanus

Podrodzaj

Heliocapensis

Gatunek

Heliophanus (Heliocapensis) maluti

Heliophanus malutigatunek pająka z rodziny skakunowatych.

Gatunek ten opisany został w 2014 roku przez Wandę Wesołowską i Charlesa Haddada[1][2].

Samce osiągają od 1,7 do 1,9 mm długości prosomy i od 1,9 do 2,4 mm długości opistosomy, zaś samice od 1,9 do 2,1 mm długości prosomy i od 2,3 do 3,6 mm długości opistosomy. Ciemnobrązowy z metalicznym połyskiem i czarnym polem ocznym karapaks porastają bezbarwne włoski, a u samicy po bokach także włoski białe. Warga dolna, endyty i sternum są ciemno zabarwione. Barwa odnóży jest ciemnobrązowa do czarnej, a kądziołków przędnych czarna. Nogołaszczki samca są ciemne z wąskim paskiem białych łusek na rzepce, zaś samicy pomarańczowe. Spód opistosomy jest ciemnoszary zaś wierzch czarny z jasnym wzorem, wykazującym dymorfizm płciowy. Samiec ma nogogłaszczki z trójkątnym bulbusem, bardzo krótkim embolusem i dwoma większymi niż u H. charlesi apofizami na goleni. Owalne epigynum samicy ma parę zaokrąglonych, płytkich wgłębień oraz V-kształtną tylną krawędź. Samicę od H. charlesi wyróżniają dłuższe gruczoły dodatkowe[2].

Pająk afrotropikalny, znany tylko z południowego i środkowego Lesotho[1][2], z dystryktów Leribe, Maseru, Qacha’s Nek i Quthing. Spotykany pod kamieniami, wśród ziołorośli i na łąkach. Odławiany na wysokości od 1800 do 2500 m n.p.m.[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Norman I. Platnick: Heliophanus maluti. [w:] World Spider Catalog Version 18.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2017-11-25].
  2. a b c d W. Wesolowska, C. R. Haddad. An overview of the jumping spiders of Lesotho (Araneae: Salticidae), with descriptions of six new species. „African Invertebrates”. 55 (2), s. 229-268, 2014.