Herb gminy Sędziejowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 17:05, 19 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Herb gminy Sędziejowice od 2013
Stare herby gminy Sędziejowice
Herb gminy Sędziejowice obowiązujący w latach 1991-2013
Herb gminy w wersji alternatywnej, eksponowany na witrynie internetowej do 2013 roku

Herb gminy Sędziejowice przedstawia w polu czerwonym między trzema liliami srebrnymi dwie kosy na sztorc w krzyż skośny, pod nimi godło herbu Wąż.

Symbolika

Dwie skrzyżowane kosy przypominają o bitwie, jaka rozegrała się tutaj w 1863, w której ważną rolę odegrali kosynierzy. Potrojona lilia pochodzi z herbu Kapituły gnieźnieńskiej, która była właścicielem Marzenina, Sędziejowic, Kamostka i Żaglin. Kapituła ufundowała także dwa z trzech historycznych kościołów parafialnych na terenie gminy (Sędziejowice i Marzenin). Wąż pochodzi z herbu, jakim pieczętowała się rodzina Wężyków. Miejscowość na terenie gminy, Wola Wężykowa, była gniazdem sieradzkiej gałęzi Wężyków. Tutaj urodził się Jan Wężyk. Stylizacja węża w herbie pochodzi właśnie z jednej z jego pieczęci.

Historia

W latach 1991-2013 gmina używała innego herbu. Został on opracowany z okazji obchodów 850-lecia Sędziejowic. Projekt stworzył artysta malarz Karol Owczarek. Herb przedstawiał wizerunek mężczyzny ubranego w strój ludowy z kosą na sztorc w ręku na tle dębu, obok którego stoi stylizowany snop zboża. Tło w 2/3 żółte, w 1/3 zielone, pień drzewa i konary niebieskie, liście zielone. Mężczyzna z kosą to kosynier, który przypominał o bitwie, jaką stoczono w pobliżu Sędziejowic w roku 1863 z Rosjanami. Snop symbolizował tradycje rolnicze, dąb lokalną przyrodę, w szczególności pomnikowe drzewa w Sędziejowicach. Herb ten nie spełniał podstawowych zasad heraldyki, w polu tarczy znalazł się bardziej obrazek niż godła herbowe.

Obecny herb został przyjęty w dnia 28 grudnia 2012 r.[1], po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Projekt opracowali Kamil Wójcikowski i Robert Fidura.

Bibliografia

Zobacz też

Przypisy

  1. Uchwała Nr XXI/170/12 Rady Gminy Sędziejowice z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banera i pieczęci Gminy Sędziejowice oraz zasad ich używania (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2013 r. Nr BRAK, poz. 728)