Herb guberni symbirskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb guberni symbirskiej
Герб Симбирской губернии
Ilustracja
herb guberni symbirskiej
Typ herbu

terytorialny

Ostatnie zmiany

5 lipca 1878

Karta z herbarza A. Benkego z 1880 roku

Herb guberni symbirskiej (ros. Герб Симбирской губернии) – symbol guberni symbirskiej będącej jednostką administracyjną Imperium Rosyjskiego. Jego ostateczny wygląd został zatwierdzony 5 lipca 1878 roku.

Blazonowanie[edytuj | edytuj kod]

W polu błękitnym kolumna srebrna z koroną cesarską złotą z dwoma wstążkami świętego Andrzeja. Tarcza zwieńczona koroną cesarską i otoczona liśćmi dębowymi, złotymi przewiązanymi wstęgą Świętego Andrzeja[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Herb stanowi błękitna tarcza francuska z wizerunek srebrnej kolumny, na której umieszczona jest złota korona cesarska z wystającymi niebieskimi wstążkami świętego Andrzeja. Tarcza zwieńczona jest koroną cesarską. Herb otoczony jest dwoma złotymi gałązkami dębowymi połączonymi błękitną wstęgą świętego Andrzeja zawiązaną w kokardę[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wizerunek kolumny pod złotą kolumną pojawił się na sztandarach symbirskich pułków już w 1712 roku. Francisco Santi(inne języki) wykorzystał ten motyw w swoim projekcie herbu Symbirska[a], który w 1730 roku został zatwierdzony do umieszczenia na sztandarach symbirskich pułków[3].

W grudniu 1780 roku zatwierdzono oficjalnie wizerunek srebrnej kolumny z koroną na niebieskim tle jako herb Symbirska, który wykorzystywany był również jako herb namiestnictwa, a po 1796 roku guberni. W opisie mundurów wojskowych i urzędniczych z 1794 znajduje się opis herbu namiestnictwa: „w niebieskim polu na białej kolumnie złota korona”[2].

Ostatecznie wygląd herbu jako symbolu guberni został zatwierdzony 5 lica 1878 roku. Był on zgodny z zasadami dotyczącym wyglądu herbów guberni z 1857 roku. Herb ten obowiązywał aż do upadku Imperium Rosyjskiego[2].

Herb guberni z 1878 roku posłużył jako wzór dla herbu obwodu uljanowskiego[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrz Galeria poniżej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]