Imperial College London

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 131.111.185.4 (dyskusja) o 14:56, 29 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{jednostka macierzysta}}}
Ilustracja
Dewiza

scientia imperii decus et tutamen (Wiedza ku chwale i obronie)

Data założenia

1907

Typ

{{{typ}}}

Patron

{{{patron}}}

Państwo

 Wielka Brytania

Adres

South Kensington
Londyn

Liczba pracowników

8,000 (2006/7)

Liczba studentów

13 500

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Członkostwo

Russell Group
Association of MBAs
IDEA League
Association of Commonwealth Universities
'Golden Triangle'
Oak Ridge Associated Universities

Położenie na mapie gminy Kensington and Chelsea
Mapa konturowa gminy Kensington and Chelsea, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „{{{nazwa}}}”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „{{{nazwa}}}”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „{{{nazwa}}}”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „{{{nazwa}}}”
Ziemia51°29′53,9088″N 0°10′36,7752″W/51,498308 -0,176882
Strona internetowa

Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) – publiczny uniwersytet w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.

Główny kampus zlokalizowany jest w londyńskiej dzielnicy South Kensington, w sąsiedztwie popularnych muzeów (Science Museum, Natural History Museum oraz Victoria and Albert Museum). Uniwersytet od północy graniczy z Hyde Parkiem, a główne wejście znajduje się na Exhibition Road. Imperial College posiada dodatkowo kilka kampusów zlokalizowanych w innych częściach Londynu, między innymi w dzielnicach Chelsea, Hammersmith czy Paddington. Uniwersytet podzielony jest na cztery główne jednostki akademickie:

które dodakowo dzielą się na ponad 40 wydziałów, instytutów oraz centrów badawczych.

Imperial College zajmuje nieprzerwanie od wielu lat najwyższe miejsca w rankingach uczelni europejskich jak i światowych. W 2012 roku QS World University Rankings sklasyfikował Imperial College na 6. miejscu na świecie (3. w Europie), Times Higher Education World University Rankings na 8. miejscu na świecie (3. w Europie), a Academic Ranking of World Universities na 24. miejscu na świecie (6. w Europie).

Historia

Imperial College London powstał w 1907 roku z połączenia Royal College of Science, City and Guilds College i Royal School of Mines. W roku 1988 do Imperial College London przyłączyła się St Mary's Hospital Medical School, a w 1995 National Heart and Lung Institute. W 1997 przyłączyły się Charing Cross and Westminster Medical School oraz Royal Postgraduate Medical School. W 2000 przyłączyły się Wye College oraz The Kennedy Institute of Rheumatology[potrzebny przypis].

Współcześnie

W 2015 roku był to trzeci[1] najlepszy uniwersytet świata w rankingu QS Top Universities i druga najlepsza uczelnia w Europie. Zazwyczaj plasuje się w pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii i Europy.

Oprócz wydziałów politechnicznych, uczelnia ma też w swoim składzie kilka instytucji, zajmujących się kształceniem lekarzy i badaniami medycznymi, które zostały wydzielone z Uniwersytetu Londyńskiego Są to:

  • St Mary's Hospital Medical School,
  • The National Heart and Lung Institute,
  • Charing Cross and Westminster Medical School,
  • The Royal Postgraduate Medical School,
  • dawny Wye College (obecnie Imperial College at Wye)
  • The Kennedy Institute of Rheumatology.

Przypisy