Imperial College London

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Imperial College of Science, Technology and Medicine
Imperial College of Science, Technology and Medicine
Data założenia 1907
Państwo  Wielka Brytania
Adres South Kensington
Londyn
Liczba pracowników 8,000 (2006/7)
Liczba studentów 13 500
Rektor Sir Keith O'Nions
Członkostwo Russell Group
Association of MBAs
IDEA League
Association of Commonwealth Universities
'Golden Triangle'
Oak Ridge Associated Universities
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.

Główny kampus zlokalizowany jest w londyńskiej dzielnicy South Kensington, w sąsiedztwie popularnych muzeów (Science Museum, Natural History Museum oraz Victoria and Albert Museum). Uniwersytet od północy graniczy z Hyde Parkiem, a główne wejście znajduje się na Exhibition Road. Imperial College posiada dodatkowo kilka kampusów zlokalizowanych w innych częściach Londynu, między innymi w dzielnicach Chelsea, Hammersmith czy Paddington. Uniwersytet podzielony jest na cztery główne jednostki akademickie:

które dodakowo dzielą się na ponad 40 wydziałów, instytutów oraz centrów badawczych.

Imperial College zajmuje nieprzerwanie od wielu lat najwyższe miejsca w rankingach uczelni europejskich jak i światowych. W 2012 roku QS World University Rankings sklasyfikował Imperial College na 6. miejscu na świecie (3. w Europie), Times Higher Education World University Rankings na 8. miejscu na świecie (3. w Europie), a Academic Ranking of World Universities na 24. miejscu na świecie (6. w Europie).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Imperial College London powstał w 1907 roku z połączenia Royal College of Science, City and Guilds College i Royal School of Mines. W roku 1988 do Imperial College London przyłączyła się St Mary's Hospital Medical School, a w 1995 National Heart and Lung Institute. W 1997 przyłączyły się Charing Cross and Westminster Medical School oraz Royal Postgraduate Medical School. W 2000 przyłączyły się Wye College oraz The Kennedy Institute of Rheumatology[potrzebne źródło].

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Jest to szósty[1] najlepszy uniwersytet świata w rankingu QS Top Universities i trzecia najlepsza uczelnia w Europie. Zazwyczaj plasuje się w pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii i Europy.

Oprócz wydziałów politechnicznych, uczelnia ma też w swoim składzie kilka instytucji, zajmujących się kształceniem lekarzy i badaniami medycznymi, które zostały wydzielone z Uniwersytetu Londyńskiego Są to:

  • St Mary's Hospital Medical School,
  • The National Heart and Lung Institute,
  • Charing Cross and Westminster Medical School,
  • The Royal Postgraduate Medical School,
  • dawny Wye College (obecnie Imperial College at Wye)
  • The Kennedy Institute of Rheumatology.

Przypisy