Iskyr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Iskar w okolicach Sofii
Przełom Iskaru przez Starą Płaninę

Ìskyr (także Iskar lub Iskâr, bułg. Искър, łac. Oescus) – rzeka w północno-zachodniej Bułgarii, prawy dopływ Dunaju. Długość – 368 km (najdłuższa rzeka Bułgarii płynąca w całości w jej granicach), powierzchnia zlewni – 8646 km².

Iskyr powstaje z połączenia kilku niewielkich rzek: Czarnego, Białego i Lewego Iskyru w górach Riła na południe od Sofii. Za początek Iskyru uznaje się źródło Prawego Iskyru, które leży na wysokości 2500 m n.p.m. pod szczytem Damdża w Rile. Po połączeniu Iskyr zasila duży sztuczny zbiornik wodny Iskyr i kolejny mniejszy Panczewo, płynie na północ przez Sofię, a następnie przełamuje się przez zachodnią część Starej Płaniny. Tam zmienia kierunek na północno-wschodni i, meandrując, płynie przez Nizinę Naddunajską. Uchodzi do Dunaju koło wsi Gigen. Największym dopływem jest Mały Iskyr.

Iskyr ma unikatowy przebieg – żadna inna rzeka nie przełamuje się przez Starą Płaninę. Wśród rzek Bułgarii Iskyr jako jedyny zachował swój pierwotny kierunek mimo wypiętrzenia łańcucha Starej Płaniny.