Jörgen Schmidtchen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jörgen Schmidtchen (ur. 28 czerwca 1941 w Lipsku, zm. 18 kwietnia 1962 w Poczdamie) – postrzelony podczas służby policjant graniczny NRD, zaliczany tym samym do ofiar śmiertelnych Muru Berlińskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jörgen Schmidtchen urodził się w Lipsku, gdzie również dorastał. Po ukończeniu szkoły uczył się w jednym zakładów państwowych swojego miasta zawodu galwanizatora. Po ukończeniu nauk przeprowadził się do Ludwigsfelde pracując w tamtejszym kombinacie, gdzie wyróżnił się także jako aktywista. W wieku 19 lat zobowiązał się do służby w policji granicznej, zostając przydzielony do oddziału prewencyjnego stacjonującego na granicy pomiędzy Poczdamem a Berlinem Zachodnim.

Okoliczności śmierci[edytuj | edytuj kod]

Nocą 18 kwietnia 1962 r. Jörgen Schmidtchen pełnił służbę na odcinku granicznym w obrębie nieczynnego torowiska na terenie dworca Griebnitzsee, leżącego w dzielnicy Poczdamu Babelsberg, znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie zachodnioberlińskiej dzielnicy Zehlendorf, gdzie został śmiertelnie postrzelony o godzinie 2:25. Według propagandy NRD zamordowany został w obliczu „udaremnienia próby przekroczenia granicy przez uzbrojonych agentów”[1]. W rzeczywistości zginął podczas ucieczki do Berlina Zachodniego dwóch słuchaczy szkoły oficerskiej artylerii przeciwlotniczej NVA: Petera Böhme oraz Wolfganga Gundela, w wyniku której pierwszy z wymienionych oddał strzały do Schmidtchena, po czym sam został śmiertelnie trafiony przez towarzyszącego temu innego policjanta. Wolfgang Gundel zbiegł do Berlina Zachodniego[2]. Późniejsze dochodzenie wykazało, iż dowodzący patrolem Schmidtchen wykazał dużą nieostrożność, zakładając iż dwaj umundurowani również należą do patrolujących teren, w związku z czym opuszczając stanowisko wyszedł im naprzeciw. Fakt ten nie został ujawniony jednak opinii publicznej. W związku z powyższymi okolicznościami Schmidtchen awansowany został pośmiertnie do stopnia kaprala „za przykładną służbę w ochronie granicy państwa”[3], rodzina otrzymała zaś w ramach odszkodowania jednorazowy zasiłek w wysokości 500 marek NRD. Pochowano go z honorami wojskowymi na cmentarzu w dzielnicy Lipska Schönefeld.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W propagandzie NRD Jörgen Schmidtchen wystylizowany został na męczennika, poświęcającego swoje życie w służbie dla pokoju i ojczyzny. W wyniku tego imię jego otrzymały niektóre z ulic oraz instytucji publicznych, jak np. jedna ze szkół średnich w Poczdamie, klub młodzieżowy w dzielnicy Lipska Schönefeld, czy też należąca do jego dawnego zakładu galwanotechnicznego szkoła zawodowa. 3 grudnia 1986 r. nazwano jako „Jörgen-Schmidtchen-Weg” jedną z nowo wytyczonych ulic Lipska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bundesarchiv, VA-07/6008, Bl. 358: Aufstellung der NVA (Stadtkommandantur Berlin, Abteilung Operativ) über „von Westberliner Banditen ermordete bzw. verletzte Grenzsoldaten” vom 9. September 1966.
  2. Bericht der Ost-Berliner Bereitschaftspolizei über die Erschießung von Jörgen Schmidtchen vom 18. April 1962 bei Chronik der Mauer.
  3. Staatsanwaltschaft Berlin, Az. 2 Js 150/90, Bd. 3, Bl. 111: Befehl Nr. 43/62 des Ministeriums des Innern (Kommando Bereitschaftspolizei) zur Beförderung und Prämierung bei der Bereitschaftspolizei vom 19. April 1962.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans-Hermann Hertle, Konrad Jarausch und Christoph Kleßmann: Mauerbau und Mauerfall. Ch. Links, Berlin 2002, ISBN 3-86153-264-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]