Jaskrota wilcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jaskrota lisia)
Jaskrota wilcza
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Klasa

miseczniaki

Rząd

misecznicowce

Rodzina

tarczownicowate

Rodzaj

Letharia

Gatunek

jaskrota wilcza

Nazwa systematyczna
Letharia vulpina (L.) Hue
Nouvelles archives du Museum d'Histoire Naturelle, Paris, 4 Série 1: 57 (1899)

Jaskrota wilcza (Letharia vulpina (L.) Hue) – gatunek grzybów z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Letharia, Parmeliaceae, Lecanorales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten zdiagnozowany został w 1753 r. przez K. Linneusza jako Lichen vulpinus (porost lisi), do rodzaju Letharia przeniósł go w 1889 r. Auguste-Marie Hue i nazwa ta według Index Fungorum jest prawidłowa[1]. Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2]. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był także jako jaskrota lisia.

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Najliczniej występuje w Ameryce Północnej i Europie, ale opisano stanowiska tego gatunku również w Ameryce Południowej (w Kolumbii), Azji i Afryce[3]. W Polsce stwierdzono występowanie tylko w Sudetach, w okolicach Zielonej Góry, ale liczniej występuje w czeskich Sudetach, możliwe jest też odszukanie tego gatunku w Tatrach. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status RE – regionalnie wymarły[4].

Rośnie na korze drzew szpilkowych i na starym drewnie, szczególnie często na usychających gałązkach[5].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Zawiera silnie trujący kwas wulpinowy, z tego też powodu dawniej z porostu tego sporządzano trutki dla dzikich zwierząt, głównie dla lisów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2014-04-25]. (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland.Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Discover Life Maps. [dostęp 2014-04-18].
  4. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
  5. a b Hanna Wójciak: Porosty, mszaki, paprotniki. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010. ISBN 978-83-7073-552-4.