Jeżycjada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Secesyjno-eklektyczny dom z pocz. XX w. przy ul. F. D. Roosevelta 5, miejsce gdzie mieszkać mają Borejkowie

Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady. Dotychczas ukazało się 19 tomów cyklu: pierwszy (Szósta klepka) został wydany w 1977, a najnowszy (McDusia) w 2012. Planowana jest kontynuacja cyklu.

Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.

Książki z cyklu przetłumaczono ponadto na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.

O Jeżycjadzie traktuje praca zbiorowa naukowców Uniwersytetu Śląskiego zatytułowana Między Bambolandią i Jeżycjadą: Małgorzaty Musierowicz makro- i mikrokosmos oraz książka Krzysztofa Biedrzyckiego Małgorzata Musierowicz i Borejkowie.

Tomy Jeżycjady[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas wydano:

1975: Małomówny i rodzina[1]
 1. 1977: Szósta klepka
 2. 1979: Kłamczucha
 3. 1981: Kwiat kalafiora
 4. 1981: Ida sierpniowa
 5. 1986: Opium w rosole
 6. 1990: Brulion Bebe B.
 7. 1992: Noelka
 8. 1993: Pulpecja
 9. 1993: Dziecko piątku
 10. 1994: Nutria i Nerwus
 11. 1996: Córka Robrojka
 12. 1998: Imieniny
 13. 1999: Tygrys i Róża
 14. 2002: Kalamburka
 15. 2004: Język Trolli
 16. 2005: Żaba
 17. 2006: Czarna polewka
 18. 2008: Sprężyna
 19. 2012: McDusia
 20. 2014:Wnuczka do orzechów

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Borejków[edytuj | edytuj kod]

Ignacy Borejko
jest seniorem rodu. Urodzony w 1935 roku. Z wykształcenia filolog klasyczny i bibliotekoznawca. Podobnie jak cała rodzina, jest zapalonym miłośnikiem książek. Cechuje go erudycja, często posługuje się zwrotami łacińskimi, krzewiąc w córkach, wnukach, wnuczkach i prawnuczce miłość do tego języka. Zwykle zatopiony w filozoficznych rozważaniach, łagodny, dowcipny i spokojny. Stanowi wzór dla wszystkich członków rodziny (i nie tylko!).
Melania (Mila) Borejko (Kalemba)
urodzona 31 grudnia 1935 roku, żona Ignacego. Z wykształcenia ekonomistka, na co dzień zajmuje się korektami dla wydawnictw; pisze książki. Energiczna, zdecydowana i nierzadko despotyczna, w rzeczywistości wrażliwa i troskliwa. Jest podporą dla całej rodziny. Pod pseudonimem Kal Amburka pisze znane sztuki (m.in. Czarną sukienkę i Wieczór prezydencki), wystawiane w teatrach. Córka Zuzanny i Władysława Makowskich, którzy zginęli podczas II wojny światowej (w 1940 roku), wychowana przez Gizelę Kalembę. W czasie trwania akcji Sprężyny przebywa w Oksfordzie u wnuczki Róży. Główna bohaterka Kalamburki.
Gabriela (Gaba, Gabrysia) Stryba (de domo Borejko, primo voto Pyziak)
urodzona 15 października 1961 roku, najstarsza córka Mili i Ignacego, była żona Janusza, obecnie żona Grzegorza. Ma trójkę dzieci: Różę i Laurę (z Januszem) oraz Ignacego Grzegorza (ze związku z Grzegorzem). Wykłada na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Gabriela jest pełna humoru, energiczna i silna psychicznie; wierzy w nieograniczoną moc ludzkiego dobra, jest życzliwa, pomocna i zdecydowana. Ulega licznym złamaniom w wypadku samochodowym (Sprężyna). Jest główną bohaterką książki Kwiat kalafiora.
Ida Pałys (Borejko)
urodzona 15 marca 1964 roku, druga córka Ignacego i Mili. Żona Marka, mama Józefa, Łucji i Kazimierza, laryngolog. Charyzmatyczna i wybuchowa, ma skłonności do wyolbrzymiania problemów i histerii, znana z ciętego języka, często nietaktowna, ale pomocna. Ma niezłomny charakter i niespożytą chęć niesienia pomocy. Główna bohaterka Idy Sierpniowej
Natalia (Nutria) Rojek (Borejko)
trzecia córka Ignacego i Mili. Urodzona w 1971 roku. Żona Roberta Rojka, zwanego Robrojkiem, matka Szymona i Jędrzeja. Nauczycielka języka polskiego w liceum. Cicha, rozmarzona, zamknięta w sobie; wegetarianka. Wrażliwa i delikatna, potrafi jednak wybuchnąć w najmniej spodziewanym momencie, jeśli ktoś stara się ją do czegoś zmusić. Występuje jako główna postać w Nutrii i Nerwusie
Patrycja (Pulpecja) Górska (Borejko)
urodzona 11 kwietnia 1973 roku, najmłodsza córka Borejków. Żona Floriana (Baltony), matka Anny i Nory. Oblała maturę z powodów miłosnych. Później zdała ją i ukończyła Wydział Leśnictwa. Słodka, spokojna i pogodna, zakochana w mężu. Mieszka wraz z mężem i córkami niedaleko Pobiedzisk. Jest bohaterką książki Pulpecja
Róża (Pyza) Schoppe (Pyziak)
urodzona w listopadzie 1981 roku, córka Gabrieli i Janusza Pyziaka, najstarsza wnuczka Ignacego i Mili. Żona Fryderyka Schoppe. Obecnie mieszka wraz z mężem i córką Mileną w Oksfordzie. Główna postać powieści Imieniny
Laura (Tygrysek) Fidelis (Pyziak)
urodzona 10 grudnia 1984 roku, młodsza córka Gabrieli i Janusza Pyziaka. Ojciec porzucił jej matkę, zanim Laura się urodziła. Jako nastolatka pojechała do siostry swojego ojca, aby go odszukać. W dzieciństwie niesforna. Zainteresowania: śpiew, literatura. Studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zakochana w Adamie Fidelisie, wychodzi za niego za mąż, wcześniej była zakochana w Wolfgangu Amadeuszu (Wolfim) Schoppe. Jest główną bohaterką Tygrysa i Róży
Ignacy Grzegorz Stryba
urodzony w styczniu 1994 roku, syn Gabrieli i jej drugiego męża, Grzegorza Stryby. Młodociany intelektualista, sypie łacińskimi cytatami. Wygrywa wszystkie olimpiady i konkursy. Ciężko przeżywa okres dorastania. Zakochany w Magdusi. Jest głównym bohaterem powieści Czarna Polewka
Józef Pałys (Józinek, Pepe)
urodzony w listopadzie 1994 roku, syn Idy i Marka, kapitan podwórkowej drużyny futbolowej. Małomówny, poważny, wnikliwy obserwator. Główny bohater Języka Trolli. Zakochany w Stanisławie Trolli.
Łucja (Łusia) Pałys
urodzona 1 sierpnia 1998 roku, córka Idy i Marka, wykapana mamusia. Dziecko inteligentne i spostrzegawcze, zadające dużo ważnych pytań. Chce zostać sprężyną wydarzeń (łac. spiritus movens). Główna bohaterka Sprężyny.
Anna Górska
urodzona 1 sierpnia 1998 roku, córka Patrycji i Floriana Górskich. Kuzynka i przyjaciółka Łusi.
Szymon Rojek
urodzony w lutym 2000 roku, syn Natalii i Roberta Rojków.
Andrzej (Jędrzej, Jędrek) Rojek
urodzony w lipcu 2002 roku, młodszy brat Szymona.
Nora Górska
urodzona w 2002 roku, najmłodsza córka Patrycji i Floriana Górskich.
Kazimierz (Ziutek) Pałys
urodzony w 2007 roku, syn Idy i Marka Pałysów.
Milena (Mila) Schoppe
urodzona w czerwcu 2004 roku, córka Róży Pyziak i Fryderyka Schoppe, początkowo miała nosić imiona „Melania Gizela” po prababce Melanii Borejko i jej opiekunce prawnej, Gizeli Kalembie. Rodzina zmieniła jednak zdanie ze względu na akceptację Mili przez rodzinę Schoppe, która nastąpiła gdy Jan Schoppe pomyślał, że „Mila” to skrót od „Milena” (tak brzmiało imię jego matki).

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

Robert (Robrojek) Rojek
ojciec Arabelli (z pierwszego małżeństwa, żona zginęła w wypadku samochodowym ), mąż Natalii, ojciec Szymona i Jędrzeja. Charakteryzuje go pogodne usposobienie, poczucie humoru i pracowitość. W młodości bez wzajemności zakochany w Anieli.
Florian (Baltona, Bobcio) Górski
mąż Patrycji, ojciec Anny i Nory. W młodości zamierzał dostać się do szkoły plastycznej, miał oryginalny image i własną kwiaciarnię. Można o nim przeczytać głównie w Szóstej klepce (mały Bobcio) i Pulpecji.
Grzegorz Stryba
matematyk, samotnik wychowujący dorastającą córkę Elkę (Noelka), znajduje szczęście u boku Gabrysi, zostaje ojcem Ignacego Grzegorza. Syn Metodego.
Marek Pałys
lekarz neurochirurg, mąż Idy, ojciec Józefa, Łucji i Kazimierza, syn Moniki.
Janusz Pyziak
w liceum – notoryczny podrywacz, potem – nieodpowiedzialny pierwszy mąż Gabrysi, zostawia ją z dwójką dzieci, prawdopodobnie zakłada nową rodzinę w Australii. W Czarnej polewce powraca, aby prosić rodzinę o wybaczenie.
Aniela (Kłamczucha) Żeromska (z domu Kowalik)
żona Bernarda, matka bliźniaków: Piotra i Pawła. Aktorka Teatru Eksperymentalnego. Słynie z ciętego języka, skłonności do teatralnych gestów i przesady. Główna bohaterka Kłamczuchy.
Bernard Żeromski
artysta plastyk, mąż Anieli, ojciec Piotra i Pawła. Roztrzepany i wesoły filozof, potrafi jednak być męczącym towarzyszem i trudno się go pozbyć. Świetnie gotuje i piecze torty.
Paweł Żeromski
syn Bernarda i Anieli Żeromskich, brat Piotra (bliźniak jednojajowy). Jest raczej małomówny i skryty, ubiera się na czarno. Studiuje w Amsterdamie.
Piotr Żeromski
brat Pawła, od brata różni go gadatliwość i pogodne usposobienie, zakochany w Hildegardzie „Żabie” Schoppe. Studiuje w Amsterdamie.
Adam Fidelis
polonista Łusi, nazywany przez dziewczynkę "Naszpan Polonista". Zakochany w Laurze z wzajemnością, wziął z nią ślub. Syn właściciela sklepu ogrodniczego „Daglezja” w Kostrzynie.
Fryderyk Schoppe
mąż Róży, ojciec małej Mili. Mieszka z rodziną w Oxfordzie. Brat Wolfiego (Wolfganga Amadeusza) i Hildegardy (Żaby).
Celestyna (Cesia, Cielęcina) Hajduk (z domu Żak)
główna bohaterka pierwszej części cyklu, Szóstej klepki, kuzynka Floriana, żona Jerzego Hajduka, matka trójki dzieci, przyjaciółka Anieli oraz Danuty Filipiak, wychowanka prof. Dmuchawca. Mieszkała przy ulicy Słowackiego w domu z wieżyczką.
Aurelia (Genowefa ‚Genusia’ Pompke, Lompke, Bombke itp.) Bitner (z domu Jedwabińska)
urodzona w 1976/77 r., żona Konrada, matka małej Gabrysi, w Sprężynie była w zaawansowanej ciąży.Urodziła małą Janeczkę. Polonistka. Jako mała dziewczynka odwiedzała różne domy, przychodząc „na obiadek”. W ten sposób zyskała sobie sympatię Borejków i innych mieszkańców Roosevelta. Szczególnie zaprzyjaźniona z Kreską. Cicha, wrażliwa i zamknięta w sobie. Kiedy miała kilkanaście lat, zmarła jej mama, Ewa Jedwabińska. Główna bohaterka: Dziecko piątku i po części Opium w rosole.
Janina (Kreska) Ogorzałka (z domu Krechowicz)
urodzona w 1966/67 r., żona Macieja, matka Katarzyny, Marii i Magdaleny. Sympatyczna, wesoła i pomocna. Wychowywał ją dziadek – prof. Dmuchawiec. Do Poznania przyjechała z Wrocławia. Obecnie mieszka we Francji. Główna bohaterka Opium w rosole.
Beata (Bebe) Bitner
żona Damazego Kordiałka, córka aktorki Józefiny, siostra Konrada. Ma synka. Główna bohaterka powieści Brulion Bebe B.
Elżbieta (Elka) Kowalik (z domu Stryba)
córka Grzegorza z pierwszego małżeństwa, żona Tomka, ma dzieci, mieszka w Japonii. Główna bohaterka Noelki
Arabella (Bella) Rojek
córka Roberta Rojka z pierwszego małżeństwa. Blondynka o trzeźwym i praktycznym spojrzeniu na świat. Dzięki ojcu ma zamiłowanie do majsterkowania. Żona Cezarego Majchrzaka. Poświęcony jest im tom Córka Robrojka.
Hildegarda (Żaba) Schoppe
siostra Fryderyka i Wolfganga, tytułowa bohaterka powieści Żaba.
Magdalena Ogorzałka
urodzona 8 marca 1992 roku, siostra-bliźniaczka Marii, córka Kreski i Maćka Ogorzałków, prawnuczka Dmuchawca, do którego przyjechała w 2008. Główna bohaterka McDusi.

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Gizela Kalemba – urodzona 1917 roku, przybrana matka Mili Borejko, krawcowa, umiera w Kalamburce
 • Zuzanna i Władysław Makowscy – rodzice Mili Borejko; matka była polonistką, ojciec dziennikarzem
 • Hanna Borejko – matka Ignacego i Józefa, pochodzi z Litwy, w ostatnich tomach wspominana jako zmarła
 • Józef Borejko – brat Ignacego Borejki, chemik
 • Felicja Borejko – żona Józefa Borejki
 • Joanna Borejko – córka Józefa i Felicji Borejków; kuzynka Gabrieli, Idy, Natalii i Patrycji, do niej Gabrysia poszła na imprezę w Kwiat kalafiora. Wyszła za Francuza.
 • Józefina Bitner – matka Konrada i Beaty Bitner; aktorka; daleka kuzynka Anieli
 • Damazy (Dambo) Kordiałek – przyjaciel i uczeń Bernarda Żeromskiego, później mąż Beaty Bitner, nauczyciel historii w liceum. Ma synka
 • Konrad (Kozio) Bitner – brat Beaty Bitner, mąż Aurelii,ojciec Gabrysi i Janeczki, scenograf.
 • Gabrysia Bitner – córka Aurelii i Konrada, urodzona w 2004 r.
 • Ewa Jedwabińska (z domu Marcinkowska) – nauczycielka matematyki, wychowawczyni Kreski i Jacka Lelujki, nadano jej pseudonim Ewcia Sopel, pełniła funkcję wicedyrektor w liceum nr XII, matka Aurelii, była żona Eugeniusza, umiera z powodu choroby w 1992 r.
 • Jerzy Hajduk – mąż Cesi z Żaków, fizyk, dyrektor liceum nr XII.
 • profesor Czesław Dmuchawiec – dziadek Kreski, nauczyciel polskiego.
 • Monika Pałys (z domu Kałużna) – urodzona 16 czerwca 1935 roku, matka Marka, przyjaciółka Mili z dzieciństwa i lat szkolnych, mieszkała w USA, w 2000 roku przeprowadziła się do Poznania, na Jeżyce
 • Leonia (Lonia) – przyjaciółka Mili ze studiów, po studiach wyjechała na Śląsk do pracy, obecnie szefowa firmy komputerowej
 • Stefania Majewska – nauczycielka Mili i Moniki
 • Pani Szczepańska – denerwująca sąsiadka Borejków, podsłuchiwała zebrania grupy ESD
 • Maciej Ogorzałka – mąż Kreski, architekt
 • Katarzyna Ogorzałka – najstarsza córka Kreski i Maćka Ogorzałków, ma kłopoty ze wzrokiem, w 2008 w towarzystwie rodziców i siostry Marii wyjeżdża na operację do Paryża
 • Maria Ogorzałka – urodzona 8 marca 1992 roku córka Kreski i Maćka Ogorzałków, siostra-bliźniaczka Magdaleny
 • Piotr Ogorzałka – brat Maćka, budowlaniec; sąsiad Borejków; żonaty, ma syna
 • Pani Zdzisia – siostra Maćka i Piotra Ogorzałków, matka Artura
 • Artur (Arturek-Gburek) – siostrzeniec Piotra i Maćka Ogorzałków, syn Zdzisi, podrywał Aurelię Jedwabińską
 • Matylda Stągiewka – dziewczyna, która zawróciła w głowie Maćkowi Ogorzałce, zanim zrozumiał, że kocha Kreskę
 • Józef Kowalik – ojciec Anieli, rybak dalekomorski
 • Mamert Kowalik – znany chirurg, stryj Anieli, ojciec Tomasza i Romy
 • Teofila (Tosia) Kowalik – żona Mamerta, pianistka, nauczycielka gry na fortepianie
 • Roma Kowalik – przyjaciółka Pulpecji z lat młodości, zakochana w Baltonie (w części „Pulpecja”), obecnie żona jakiegoś lekarza, z którym przebywa w Austrii i ma dwóch synów
 • Tomek Kowalik – mąż Elki, brat Romy
 • Ciotka Lila (Ligia Muszyńska) – ciotka Tosi Kowalik; malarka
 • Metody Stryba – ojciec Grzegorza, dziadek Elki, brat Cyryla
 • Cyryl Stryba (Cyryjek) – stryj Grzegorza, brat Metodego
 • Teresa (Terpentula) – malarka, dawna miłość Cyryla i Metodego
 • Eugeniusz Jedwabiński – ojciec Aurelii
 • Marta Jedwabińska (potem Jankowiak) – babcia Aurelii, matka Eugeniusza Jedwabińskiego; wyszła ponownie za mąż – za Bronisława Jankowiaka
 • Monika Jedwabińska – 2. żona Eugeniusza, macocha Aurelii, ma syna z pierwszego małżeństwa
 • Sławek Lewandowski – sąsiad Borejków, były narzeczony Idy
 • Marta Lewandowska – matka Sławka
 • Franciszek Lewandowski – ojciec Sławka
 • Jan Schoppe – ojciec Fryderyka, Wolfganga oraz Hildegardy. Nauczyciel fizyki
 • Alina Schoppe – matka Fryderyka, Wolfganga oraz Hildegardy. Z wykształcenia muzyk-wirtuoz fortepianu.
 • Wolfgang Amadeusz Schoppe – dawny ukochany Laury Pyziak, fan punk rocka, student reżyserii dźwięku, przyjaciel Bodzia, mieszka w Glasgow
 • Stanisława Trolla – przyjaciółka Józinka, pięknie śpiewa. Była poważnie chora
 • Teresa Oracabessa – siostra Trolli
 • Helmut „Scratch” Oracabessa – szwagier Trolli, muzyk, z pochodzenia Jamajczyk, od dziecka mieszkał w Berlinie
 • Walenty Oracabessa – kumpel Józinka z drużyny piłkarskiej, siostrzeniec Trolli
 • Jagienka Oracabessa – siostra Walentego
 • Franz Oracabessa – brat Helmuta
 • Alma Pyziak – siostra Janusza; dr filologii, specjalistka od gramatyki opisowej; pracownik naukowy UMK w Toruniu
 • Pani Oleńka – współpracowniczka Almy Pyziak; zaopiekowała się Laurą w Toruniu
 • Pan Wiśniak – sąsiad Almy
 • Bingo – nauczyciel angielskiego, kolega z pracy Natalii
 • Czarek Majchrzak (przezywany Przeszczep) – chłopak, a obecnie mąż Arabelli Rojek
 • Pan Majchrzak – ojciec Cezarego, niesympatyczny człowiek
 • Pani Karina Majchrzak – matka Cezarego
 • Mateusz – kolega Arabelli, a potem również Cezarego
 • Paweł Nowacki – chłopak, a potem mąż Danki Filipiak-Nowackiej, wielka miłość Anieli Kowalik z czasów liceum
 • Danuta Filipiak (potem Filipiak-Nowacka) – dziewczyna, a potem żona Pawła Nowackiego,matka dwójki dzieci; przyjaciółka Cesi; zawsze blada, zamyślona; w liceum pisała wiersze; z wyglądu podobna do Jane Birkin
 • Dąbek-Nowacka – matka Pawła i Marzenki, wicedyrektor Ogniska Muzycznego, w którym uczyła Tosia; pracodawczyni Anieli
 • Jarek Lisiecki – brat Marka, niegrzeczne dziecko, potem młodociany przestępca, który wyłudzał pieniądze od Konrada, a potem go pobił
 • Marek Lisiecki – brat Jarka, niegrzeczne dziecko, potem młodociany przestępca, który wyłudzał pieniądze od Konrada, a potem go pobił
 • Lisiecka – matka Jarka i Marka Lisieckich; pracowała jako opiekunka Aurelii Jedwabińskiej
 • Karol Paszkiet – starszy, wytworny pan, u którego Ida pracowała jako osoba do towarzystwa
 • Krzysztof Frączak – wnuk pana Karola, młodzieniec, którego uratowała Ida
 • Basia – gospodyni w domu pana Karola
 • Paulina Jędryś – dziewczyna Krzysztofa
 • Jacek Lelujka – kolega z klasy Kreski, jej przyjaciel; brat Wiktora, Adriana i Lucjusza
 • Wiktor Lelujka – wielbiciel Róży; brat Jacka, Adriana i Lucjusza
 • Adrian (Darek) Lelujka – wielbiciel Róży; brat Jacka, Wiktora i Lucjusza
 • Lucjusz (Lucek) Lelujka – weterynarz; wielbiciel Róży, a potem Laury; brat Jacka, Adriana i Wiktora
 • Bogumiła Lelujka – matka Jacka, Wiktora, Adriana i Lucjusza; zaopiekowała się Ignacym Grzegorzem, gdy się zgubił; jej mąż zmarł na zawał serca w Boże Narodzenie
 • Julia Kołodziej (z domu Żak) – siostra Cesi, artystka, żona Tolka, matka dwóch córek
 • Irena Żak – matka Cesi i Julii, artystka rzeźbiarka
 • Inżynier Żak (Żaczek) – mąż Ireny, ojciec Cesi i Julii, wielbiciel fizyki
 • Żak – Dziadek Cesi i Julii, emeryt, wielbiciel literatury
 • Wiesława Górska – siostra inżyniera Żaka, matka Baltony
 • Tolek Kołodziej – mąż Julii z Żaków
 • Zygmunt – plastyk, kolega Julii ze studiów, spotykał się Cesią
 • Marceli – kolega Patrycji Borejko, spotykała się z nim
 • Nowakowski – sąsiad i przyjaciel Bobcia z dzieciństwa, rozwydrzony chłopiec
 • Krystian Ziołek – stomatolog i karateka, przystojny mężczyzna, z którym spotykała się Aniela
 • Antoni Ptaszkowski (Tunio) – były chłopak Natalii Borejko, starszy od niej o 9 lat (bohater nie wchodzącej w skład Jeżycjady książki Małomówny i rodzina)
 • Filip Bratek (Nerwus) – brat Tunia, „prześladowca” Natalii, potem jej chłopak
 • Diana (Czekoladka) – „dziewczyna” Ignasia
 • Bodziu – autostopowicz, którego podwieźli Laura i Wolfi, „Spiritus movens”, czyli „duch sprawczy wydarzeń”, przyjaciel Wolfiego, nielubiany przez Laurę
 • Mirek – kolega Trolli, jeździ na wózku inwalidzkim.
 • Krystyna – żona Wojtka, koleżanka Julii, mieszkała przez jakiś czas u Żaków; matka Irenki
 • Wojtek – mąż Krystyny i ojciec Irenki
 • Beata Kowalczuk – koleżanka z klasy Cesi i Danki, wzorowa uczennica
 • Ola Sobkowiak – klasowa piękność, koleżanka z klasy Anieli i Roberta, przyjaciółka Joanny
 • Alinka – szkolna koleżanka Robrojka, przełożona Arabelli w wakacyjnej pracy
 • Izabella – koleżanka Konrada
 • Marzenka Nowacka – siostra Pawła, koleżanka Tomcia i Romci Kowalików, tłuścioch i skarżypyta
 • Marianna Burczykowska – siostra-bliźniaczka Mariana, koleżanka Bebe i Damba
 • Marian Burczykowski – brat-bliźniak Marianny, kolega Bebe i Damba
 • Arleta Kopiec – koleżanka Aurelii Jedwabińskiej (vel Geniusi)
 • Esmeralda Kopiec – koleżanka Laury
 • Pan Maciołka – pieniacz, sąsiad Bitnerów i Elki Stryby
 • Klaudiusz Krzyżanowski – chłopak Idy z czasów liceum
 • Wojtek Szyma – kolega Romy i Tomka, wielbiciel Patrycji
 • Jacek (Jacunio) – szkolny kolega Patrycji i jej wielbiciel
 • „Truskawa” – nauczyciel w Liceum Poligraficznym, wychowawca klasy Anieli i Roberta, ma zeza
 • Dyrektor Pieróg – fizyk, antypatyczny dyrektor w liceum, do którego chodzili Natalia Borejko, Beata Bitner i Damazy Kordiałek, wcześniej nauczyciel Gabrieli
 • Pani Zajęczyk – wicedyrektorka szkoły Józinka
 • Bronisław Jankowiak – woźny w szkole Aurelii i Konrada; potem mąż Marty Jedwabińskiej, babci Aurelii
 • Jadwiga Klimasowa – woźna w szkole Aurelii i Konrada
 • Bogna Sznytek – wychowawczyni Konrada, a potem Żaby i Piotra Żeromskiego
 • Pani Pościkowa – nauczycielka matematyki w liceum Cesi, Danki i Pawła

Przypisy

 1. Książka włączona do „Jeżycjady” na prośbę czytelników; Joanna Szczęsna: Jeżycjada, czyli świat według Musierowicz. Wysokie Obcasy, 1999-05-22. [dostęp 2012-09-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Jeżycjady