Jezioro Czarne Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Czarne Wielkie
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Region

Pojezierze Bytowskie

Wysokość lustra

202,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

19,7 ha

Głębokość
• maksymalna


7,8 m

Położenie na mapie gminy Kołczygłowy
Mapa konturowa gminy Kołczygłowy, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne Wielkie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne Wielkie”
Położenie na mapie powiatu bytowskiego
Mapa konturowa powiatu bytowskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne Wielkie”
Ziemia54°05′35″N 17°12′12″E/54,093056 17,203333

Jezioro Czarne Wielkie[1]jezioro w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Kołczygłowy[1] oraz w gminie Tuchomie[2].

W gminie Kołczygłowy, w obrębie ewidencyjnym Podgórze, leży większa część jeziora. W granicach gminy Tuchomie, w obrębie ewidencyjnym Kramarzyny, leży jedynie niewielki, wschodni fragment[2][a].

Lustro wody położone jest na wysokości 202,3 m n.p.m. Na północnym i południowym brzegu jeziora znajdują się zabudowania Grępna – części wsi Podgórze[2][b]. Zajmuje powierzchnię 19,7 ha. Głębokość maksymalna osiąga rzędną 7,8 m poniżej lustra wody[3].

Jezioro usytuowane jest w granicach obszaru mającego znaczenie dla WspólnotyOstoja Masłowiczki” (PLH220062) w ramach sieci obszarów chronionych Natura 2000, wyznaczonego w 2011 na powierzchni 1679,99 ha[4][5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. w oparciu o warstwę ewidencji gruntów i budynków, w: Geoportal Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, op. cit.
  2. w oparciu o warstwę map topograficznych, w: Geoportal Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, op. cit.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]