Katarzyna Iwanowna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Katarzyna Iwanowna

Katarzyna Iwanowna Romanow (ur. 20 października?/30 października 1691, zm. 14 czerwca 1733) – córka cara Iwana V i Praskowi Saltykowej, matka wielkiej księżnej Anny Leopoldownej regentki Rosji. Była bratanicą Piotra Wielkiego i siostrą carycy Anny Iwanownej.

Katarzyna była opisywana jako piękna niewysoka brunetka o bladej cerze ze względu na jej urok była ozdobą petarsburskiego towarzystwa. Wyszła za mąż w 1716 roku w Gdańsku za Karola Leopolda księcia Meklenburg-Schwerin. Pierwotnie wybrano go dla siostry Katarzyny Anny, ale Piotr wybrał starszą bratanicę na narzeczoną księciu. Poprzez małżeństwo stworzono polityczny sojusz między Rosją i Meklemburgią przeciwko Szwecji i był korzystny dla polityki cara.

Małżeństwo było nieszczęśliwe a Karol często bił Katarzynę. Uciekła do Rosji w 1722 roku z młodszą córką Elżbietą Katarzyną Krystyną Mecklenburg-Schwerin. Para nigdy nie rozwiodła się, ale nigdy nie byli widziani w swoim towarzystwie.

Po śmierci Piotra II w 1730 roku, Katarzynę jako starszą z sióstr uznano najpierw jako kandydatkę do caratu, ale obawiano się, że jej małżonek zyska zbyt wielki wpływ w Rosji więc wybrano na sesji Rady Carskiej jej owdowiałą siostrę Annę księżnę Kurlandii zamiast niej. W dniu 12 maja 1733 Katarzyna był obecna gdy jej córka przeszła na prawosławie i nadano jej imię Anna Leopoldowna. Katarzyna zmarła miesiąc później.