Katastrofa lotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kontrolowana "katastrofa" samolotu Boeing 720

Katastrofa lotnicza - rodzaj katastrofy z udziałem jednego lub więcej samolotów.

Typy katastrof lotniczych[edytuj | edytuj kod]

Katastrofy lotnicze w zasadzie należy podzielić na dwie kategorie: z udziałem samolotów cywilnych, i będących rezultatem katastrofy wyłącznie samolotów wojskowych.

Podział ten jest o tyle uzasadniony, że jakkolwiek większość katastrof samolotów cywilnych dociera praktycznie niezwłocznie do opinii publicznej (z wyjątkiem katastrof w takich krajach, jak ZSRR lub ChRL, w których obowiązywała lub obowiązuje nadal cenzura), to jednak katastrofy wyłącznie samolotów wojskowych często ukrywane bywają jako tajemnica wojskowa także w krajach demokratycznych. Katastrofy samolotów wojskowych zazwyczaj nie pociągają za sobą tak licznych ofiar, jak te z udziałem setek pasażerów, ale za to często niebezpieczeństwo, które wywołują, zagraża nie dziesiątkom czy setkom, ale tysiącom ludzi. Dlatego też przymiotnikiem "wielkie" określono tu także takie katastrofy, w których poszkodowanych zostało tylko kilka osób, albo nawet nikt nie ucierpiał, za to zagrożenie obejmowało setki lub tysiące.

Największe katastrofy lotnicze na świecie[edytuj | edytuj kod]

Największa katastrofa lotnicza wydarzyła się 27 marca 1977 roku. W wyniku kolizji dwóch "Jumbo-Jetów" na Teneryfie, śmierć poniosło 583 ludzi.

Największa w skutkach katastrofa pojedynczego samolotu miała miejsce 12 sierpnia 1985 roku, kiedy w Japonii, wskutek upadku samolotu Boeing 747 zginęło 520 osób.

Największe katastrofy lotnicze w polskim lotnictwie[edytuj | edytuj kod]

Największa katastrofa lotnicza w Polsce wydarzyła się 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim, kiedy to w upadku samolotu PLL LOT 5055 zginęły 183 osoby.

Siedem lat wcześniej, 14 marca 1980 w katastrofie lotniczej w pobliżu warszawskiego Okęcia zginęło 87 osób.

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj doszło do katastrofy rządowego samolotu Tu-154. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons