Kiełcznica (dopływ Pilicy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiełcznica
Ilustracja
Kiełcznica w okolicach Różannej, przy wypływie z Błot Brudzewickich
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Dolina Białobrzeska

Rzeka
Długość 13,9 km
Powierzchnia zlewni

45,4 km²

Źródło
Miejsce w okolicach wsi Gapinin
Współrzędne

51°35′15,5″N 20°25′47,2″E/51,587632 20,429769

Ujście
Recypient Pilica
Miejsce

w okolicach wsi Łęgonice Małe

Wysokość

129,8 m n.p.m.

Współrzędne

51°36′31,6″N 20°32′54,0″E/51,608774 20,548335

Mapa
Mapa rzeki
Mapa zlewni Kiełcznicy
Położenie na mapie powiatu przysuskiego
Mapa konturowa powiatu przysuskiego, w lewym górnym rogu znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Kiełcznicarzeka, prawy dopływ Pilicy o długości 13,9 km i powierzchni zlewni 45,4 km². Zlewnia rzeki znajduje się w trzech gminach: Poświętne, Odrzywół i Nowe Miasto nad Pilicą.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Kiełcznica bierze swój początek między wsiami Gapinin i Dąbrowa. Jest zasilana szeregiem licznych rowów melioracyjnych odwadniających Błota Brudzewickie. Przepływa przez Różanną i Łęgonice Małe. Pomiędzy wspomnianymi wsiami płynie w swoim naturalnym korycie. Uchodzi do Pilicy poniżej Łęgonic Małych.

Stan wód[edytuj | edytuj kod]

Zlewnia Kiełcznicy znajduje się w jednolitej części wód powierzchniowych „Kiełcznica” (kod RW200015254792)[1]. Stan JCWP jest monitorowany w miejscowości Łęgonice Małe w ramach PMŚ. Według danych GIOŚ z lat 2016–2021 stan wód rzeki Kiełcznicy jest zły, ze względu na:

  • stan makrobezkręgowców bentosowych (w III klasie);
  • przekroczenia stężeń substancji priorytetowych: difenyloetery bromowane w biocie, rtęć w biocie, heptachlor w biocie, benzo(a)piren w wodzie[2].

Błota Brudzewickie[edytuj | edytuj kod]

Błota Brudzewickie są kompleksem łąk położonych pomiędzy wsiami: Brudzewice, Brudzewice-Kolonia, Gapinin, Dąbrowa, Różanna i Stanisławów. W przeszłości rozległe torfowisko, które zostało zmeliorowane na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Przed osuszeniem Błota Brudzewickie były torfowiskiem z występującymi tu wieloma rzadkimi gatunkami tu roślin i zwierząt. Gniazdowały tutaj bataliony, kuliki wielkie czy sokoły wędrowne. Obecnie awifauna pojawia się na Błotach nieregularnie i jest ściśle związana w występowaniem rozlewisk na łąkach, głównie wczesną wiosną[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]