Kifoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kifoza patologiczna – zdjęcie rentgenowskie

Kifoza (łac. z gr. kyphosis; gr. kyphosgarb) – łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Kifoza w postaci patologicznej potocznie nazywana jest garbem. U człowieka fizjologiczna kifoza występuje w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa. Dzięki nim kręgosłup może wytrzymywać duże obciążenia. Umożliwiają one również utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Na skutek niewłaściwego trybu życia, krzywizny kręgosłupa mogą zanikać lub się powiększać. Powstają wówczas wady postawy. Mają one znaczny wpływ zarówno na wygląd, jak i na sprawność naszego organizmu. Na przykład, siedząc na krześle, ludzie często się "garbią". Płuca są wówczas ściśnięte, a ruchy klatki piersiowej ograniczone. Utrudnia to proces wymiany gazowej. Garbienie się może prowadzić do powstawania skrzywień kręgosłupa. Sprawiają one, że nawet podczas krótkiego spaceru człowiek czuje silne bóle pleców.

Etiologia[edytuj | edytuj kod]

Kifoza patologiczna może powstać w wyniku gruźlicy, krzywicy, złamania, zapaleń, nowotworów i innych czynników.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Kifoza patologiczna może powodować zmiany na dużym obszarze kręgów, które są zazwyczaj późną pozostałością dystrofii wzrostowej chrzęstnych płytek granicznych, pokrywających od góry i od dołu trzony kręgów. Takie zmiany występują często w wieku 16-24 lat (bywają odstępstwa) i prowadzą do tzw. bolesnej kifozy młodzieńczej, czyli choroby Scheuermanna. Jej pozostałością są "układowe" zmiany zwyrodnieniowe kręgów środkowego odcinka piersiowego (guzki Schmorla).

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Leczy się ją stosując gimnastykę korekcyjną, gorsety ortopedyczne, fizykoterapię. Czasem konieczna jest operacja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.