Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Niestępowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie
Ilustracja
Kościół, dzwonnica i grota maryjna, fot. 2007 r.
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Niestępowo

Wyznanie

katolicyzm

Rodzaj

kościół

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Historia
Data budowy

1908

Dane świątyni
Budulec

cegła

Położenie na mapie gminy Żukowo
Mapa konturowa gminy Żukowo, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie”
Ziemia54°19′03,18″N 18°26′54,01″E/54,317550 18,448336

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie – parafialny kościół rzymskokatolicki Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Niestępowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wybudowany z cegły przez luteran mieszkających w Niestępowie w 1908 roku. Inżynierem, który kierował pracami nad budową był gdańszczanin Krist. Murarzami kierował Kośnicki, który był murarzem i cieślą. Przy budowie było czterech murarzy.

W 1919 roku po zakończeniu I wojny światowej kościół zamknięto, ponieważ niemieccy osadnicy wyprowadzili się do pobliskiego Wolnego Miasta Gdańska.

Katolicy z Niestępowa od wieków nie mieli kościoła we własnej miejscowości, musieli chodzić na mszę świętą do oddalonego o 7 kilometrów Żukowa.

W 1930 roku powstał komitet budowy kościoła katolickiego w Niestępowie. Postanowiono jednak zaadaptować budynek istniejącego kościoła luterańskiego na potrzeby katolickich wiernych. W 1929 r. Rada Kościoła Luterańskiego we Wrocławiu wystawiła kościół na sprzedaż. I tak, w tym samym roku mieszkaniec Niestępowa Paweł Zdrojewski zakupił budynek od Kościoła Luterańskiego wraz z dzwonem „Wiara, Nadzieja i Miłość”[potrzebny przypis] za 2000 guldenów. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie ofiarowała dla niewyposażonego kościoła dwa osiemnastowieczne obrazy pt. „Zwiastowanie” i „Boże Narodzenie”.

27 maja 1931 r. ks. Franciszek Laffont z Żukowa święci budynek kościoła, ale kościół po dziś dzień nie jest konsekrowany.

W 1933 roku ustanowiono parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym czasie dobudowano zakrystię po lewej stronie kościoła.

W czasie II wojny światowej kościół nie został poważnie uszkodzony.

W latach pięćdziesiątych XX wieku dzięki staraniom proboszcza ks. Kazimierza Szyndlera zbudowano chór, a na nim postawiono siedmiogłosowe organy piszczałkowe zbudowane przez firmę A. Terletzki & Ed. Wittek z Elbląga. Zostały zbudowane w 1907 roku dla kościoła ewangelickiego w pobliskim Sulminie. Ks. Szyndler wybudował również grotę maryjną przy kościele.

Wystrój kościoła zmienił w latach siedemdziesiątych XX wieku kolejny proboszcz ks. Alojzy Weltrowski. Usunął on ołtarz przedsoborowy i wstawił w prezbiterium nowy ołtarz oraz ambonę i tabernakulum. Wstawił też chrzcielnicę z wykutą frazą „Dar Życia”.

W latach siedemdziesiątych namalowano w górnej części ścian ornamenty o tematyce haftu kaszubskiego i symboli eucharystycznych. W 1999 r. postawiono dzwonnicę, na której zawisł stary dzwon, oraz dwa nowe, poświęcone przez Jana Pawła II na mszy świętej w Sopocie. Po odejściu ks. Weltrowskiego na emeryturę proboszczem został ks. Wiesław Drążek. Jego staraniem zaczęto budowę nowego kościoła parafialnego przy cmentarzu. Od 22 października 2016 roku w kościele znajdują się relikwie św. Jana Pawła II.

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

  • Obrazy barokowe pt. „Zwiastowanie” i „Boże Narodzenie” z XVIII wieku
  • Neobarokowe siedmiogłosowe organy piszczałkowe z 1907 roku
  • Feretron maryjny
  • Figury świętych Antoniego i Józefa
  • Zabytkowa monstrancja i kielich z 1934 roku. Kielich podarował biskup chełmiński Stanisław Okoniewski
  • Witraż w prezbiterium „Chrystus ukazuje Ewangelię” z I połowy XX wieku

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eugeniusz Gołąbek: Dzieje okolic Gdańska i Gdyni. MER, 2014. ISBN 978-83-923671-4-7.
  • Dariusz Leman, Dzieje Parafii i wsi Niestępowo - praca magisterska na ATK w Warszawie 1997 r.